Dizel Motorlarda Turbo Sistemi Nedir? Turbo Sistemi Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalıdır? - 10 NUMARA FIAT
Dizel Motorlarda Turbo Besleme Sistemi

Dizel Motorlarda Turbo Sistemi Nedir? Turbo Sistemi Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Fiat marka araçlarda kullanılan motorlar genel olarak Atmosferik ve Turbo beslemeli olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Fiat Professional ürün gamında bulunan benzinli motorlarımız atmosferik iken dizel motorlarımız turbo beslemelidir.

Turbo beslemeli motorları basit şekilde açıklamak gerekirse; motorda oluşan emiş kuvveti ile yanma odasına alınabilecek hava miktarından daha fazla hava ile çalışan motorlardır. Tüm motorlar sabit bir hava yakıt karışım oranı ile çalışmaktadırlar. Bu oran yaklaşık olarak 15 birim havaya 1 birim yakıt olarak tarif edilebilir. Atmosferik bir motor çalışırken, motor içerisine alabileceği hava miktarı sabittir. Performansı arttırmak için yakıt miktarı ile hava miktarını eş zamanlı olarak arttırmak gerekir. Hava miktarını artırmak için ya daha büyük hacimli bir motor kullanmak gerekir ya da motor içerisine alınan hava miktarını arttırmak gerekir. Aynı hacimde daha yüksek performansa ulaşmak için geliştirilen Turbo sistemi, motor içerisine alınan hava miktarını arttırma prensibine dayanır.

Egzoz manifoldundan dışarıya atılan yüksek basınçlı hava kullanılarak turbo milinin dönmesi sağlanır ve turbo milinin emiş tarafındaki pervanesi yardımıyla dışarıdan daha fazla hava emilmesi sağlanır. Turbo pervanesi dakikada yaklaşım 200.000 devir ile döndüğü için dışarıdan alına hava ısınır. Isınan hava içerisindeki oksijen miktarı azalacağı için intercooler yardımı ile hava soğutularak birim hacimdeki oksijen miktarının artması sağlanır. Motor içerisine alınan yüksek oksijen miktarına karşılık, atmosferik motora göre daha fazla yakıt enjekte edilerek, aynı hacimli motordan daha yüksek performans elde edilir.

Turbo mili çok yüksek devirlerde döndüğü için yağlama sisteminde oluşabilecek kısa süreli bir arıza da bile turbo mili aşınabilir. Turbo sistemin uzun ömürlü olmasını sağlamak için motora uygun yağ kullanımı ve periyodik bakıların düzenli yapılması çok önemlidir.

Turbo sisteminin uzun ömürlü olmasını sağlamak için;

•Turbo milinin tam olarak yağlandığından emin olmak için aracı ilk çalıştırdığınızda en az 1 dakika rölantide bekleyin.

•Kontağı kapatmadan önce aracınızı kısa bir süre rölantide bekleterek turbo üzerindeki ısının atılmasını sağlayın,araç yüksek devirdeyken kontağın kapatılması turbonun ömrünü kısaltacaktır

•Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırın.

Euro.Message madebycat