Motor Yağı Kullanımında Önemli Püf Noktalar - 10 NUMARA FIAT
Motor Yağı Kullanımında Önemli Püf Noktalar

Motor Yağı Kullanımında Önemli Püf Noktalar

Araçlarda motordan istenilen verimi alabilmek ve motorun ömrünü uzatmak için motor yağı önemli bir rol oynuyor. Peki motor yağı kullanımında nelere dikkat etmek gerekiyor. Önemli püf noktaları sizler için bir araya getirdik.

Yağ seviyesi ölçümü

Motor yağı, motordaki hareketli aksamların birbirine sürtünerek hasar görmesini engeller ve yapılması istenen işin daha az enerji ile yerine getirilmesine yardımcı olur. Sürtünmenin azalması ısınmayı da azaltır. Böylece tekere daha fazla gücün gitmesi sağlanır. Bunun yanında motor yağı motor içindeki pisliklerin temizlenmesine de yardımcı olur. Peki bu kadar işleve sahip olan motor yağında ideal seviye ne olmalıdır? Motor yağı seviyesi, motor yağı ölçme çubuğundaki iki çizgi arasında olmalıdır. Bu seviye her 5000 km'de bir kontrol edilerek gerekirse üretici firmanın kullanıcı el kitabında belirttiği özelliklerde yağ takviyesi yapılmalıdır.

Yağ kontrolü nasıl yapılır?

Motor yağı kontrolü, düz bir zeminde araç soğukken yapılmalıdır. Bu şekilde mevcuttaki yağ süzülerek daha doğru değer verecektir. Yağ kontrolü ise yağ kontrol çubuğu ile yapılır. Çubuk üzerinde yağ seviyesinin minimum ve maksimum olduğunu belirten 2 çizgi bulunmaktadır. Bazı çubuklarda bu durum harflerle de ifade edilmiştir. Seviye bu iki çizgi arasında olmalıdır.

Yağ seviyesi fazla ise

Yağ seviyesinin genel olarak maksimum seviyesine yakın veya maksimum seviyesinde olması beklenir. Ancak seviyenin maksimum seviyeyi aşmaması gerekiyor. Yağ seviyesinin fazla olduğu durumlarda özellikle turbo araçlarda yağ piston tepesine sorun vererek motorun hasar görmesine neden olabilir. Fazla yağı boşaltmak için birkaç yöntem bulunuyor. Öncelikle yağ kontrol çubuğunun bulunduğu delikten içeri gönderilen bir vakumlu cihaz ile fazla yağ boşaltılabilir. Çoğu servis ve benzin istasyonlarında bu cihazı bulabilirsiniz. Diğer yöntem ise yağı karterden temiz bir kaba boşaltmak ve doğru litre hesaplaması yaptıktan sonra geri doldurmaktır. Ancak bu yöntem biraz risklidir. Boşaltma esnasında yağa toz ve yabancı maddeler bulaşabilir. Bu yüzden yağ boşaltma işlemini bir uzman kontrolünde yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Euro.Message madebycat