Kış Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli? - 10 NUMARA FIAT
Kış Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış aylarında yapılan yolculuklarda kaza ve olası problemlere karşı ekstra dikkat edilmesi ve çaba harcanması gerekiyor. Dergimizin bu sayısında soğuyan havalarla gelen kaza ve olası durumlara karşı hayat kurtaran kullanım önerilerini bir araya getirdik.

Lastikler

Kışın gelmesi ile birlikte öncelikli olarak lastiklerinizin bakımını yaptırmalı ve kış lastiklerine geçiş yapmalısınız. Lastik tercihinde araç üzerinde bulunan veya araç üreticinizin sağladığı el kitabından faydalanabilirsiniz. Bunun yanında yetkili servisler de yardımcı olacaktır.

Tercih edilen kış lastiğinde;

  • Lastik diş derinliği ve hava basıncı kontrolü sağlanması
  • Üzerinde "Kış Lastiği" sembolünün olması,
  • Üretim yılı ve ayının kontrol edilmesi,
  • Garanti şartlarının öğrenilmesi gerekmektedir.

Cam suyu tercihi

Kış aylarında donan camlar görüş mesafesini olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden cam suyuna donmayı önleyici katkılar eklenmelidir

Aracı çalıştırırken

Çok soğuk havalarda özellikle dizel araçlarda yakıtın donması en sık rastlanan durumlar arasında gelmektedir. Bu gibi durumlara karşı kış aylarında yakıtın maksimum seviyede olması, donmanın önüne geçmektedir. Bunun yanında donmalara karşı araçların kapalı yerlere park edilmesi, gün içinde çalıştırılması etkili olacaktır.

Park ederken

Özellikle hava sıcaklığının 0'ın altına düştüğü zamanlarda aracınızı dışarıya park edecekseniz direksiyonu kaldırım yönüne doğru çevirmeniz faydalı olacaktır. Bunun yanında silecek lastiklerinin cama yapışmasını ve yırtılmasını engellemek için yukarı kaldırmanız fayda sağlayacaktır.

Sürüş esnasında

Karlı havalarda araçların düşük devirde kullanılması ve ani hızlanmalardan kaçınılması önerilmektedir. Özellikle dik inişlerde dikkatli olunmalı ve en düşük viteste gaza basmadan inilmelidir. Otomatik vitesli araçlarda ise vites D1 veya D2 konumuna getirilerek iniş sağlanmalıdır. Trafikteyken takip mesafesi korunmalı ve özellikle virajlarda buzlanma vb. göz önüne alınarak tedbirli davranılmalıdır.

Euro.Message madebycat