Kar Zinciri Takmanın Pratik Yolu 5 Adımda Kar Zinciri Takmanın Yolları - 10 NUMARA FIAT
Kar Zinciri Takmanın Pratik Yolu 5 Adımda Kar Zinciri Takmanın Yolları

Kar Zinciri Takmanın Pratik Yolu 5 Adımda Kar Zinciri Takmanın Yolları

Kar zinciri, güvenli bir sürüş için karlı ve buzlu yollarda hayat kurtarıcı bir rol üstleniyor. Zincirleri takmak ise pek çok araç kullanıcısı için eziyete dönüşebiliyor. Bu noktadan yola çıkarak kar zinciri takmanın kolay yollarını dergimize taşıdık.

Zincir seçimi

Karlı ve buzlu yollarda lastiklerin kaymasını engelleyen kar zincirleri, güvenli sürüş için kış aylarında alınabilecek en pratik önlemler arasında gelmektedir. Ancak kar zinciri tercihinde de birtakım detaylara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle tercih edilen zincir, lastik türü ve araç modeline uygun olmalı. Uygun zincir için lastiğin çapını bilmeniz yeterli olacaktır. Bir diğer önemli detay da bu zincirlerin kış lastiklerine göre olmasıdır. Kar miktarının belli bir seviyenin altına düştüğü dönemlerde zincirin kullanılmaması önerilmektedir. Aksi taktirde kış lastikleriniz zamanından önce yıpranacaktır.

Nasıl takılır?

  • Öncelikle zincirin sivri uçların lastik üzerine gelmemesine dikkat edin. Aksi takdirde lastiğiniz zarar görecektir.
  • Zincirin ana halkasını oluşturan renkli kısmı lastiğin arka kısmında kalacak şekilde lastiğe dolayıp yuvasından kilitleyin.
  • Zincir kısımlarını lastiği saracak şekilde öne doğru getirin. Zinciri düzgün şekilde yerleştirdikten sonra birinci kilitleme parçasını halkayı tamamlayacak şekilde takın.
  • İkinci kilitleme parçasını da aynı şekilde takın. Burada zinciri gerginliğini ayarlamak için bir miktar çekin.
  • Son olarak sabitleme aparatını zincirin istediğiniz bir bölümüne takıp uzun kalan kısmı bu aparat ile sabitleyin.
Euro.Message madebycat