Egzozdan Çıkan Su ve Dumanın Sebepleri Ve Çözümleri - 10 NUMARA FIAT
Egzozdan Çıkan Su ve Dumanın Sebepleri Ve Çözümleri

Egzozdan Çıkan Su ve Dumanın Sebepleri Ve Çözümleri

Araçlar da vücudumuz gibi yolunda gitmeyen durumda pek çok belirti verirler. Egzozdan çıkan duman ve duman rengi bu belirtilerin başında gelmektedir. Motorlu taşıtların en önemli parçalarından biri olan egzoz, yanan gazın dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bunun yanında yanmış gaz dalgalarının yüksek sesini azaltarak dışarı bırakılmasına yardımcı olur. Eğer egzos olmasaydı araçlardan tahammül edilmez bir gürültü yükselirdi. Peki araçlar için bu kadar önemli olan egzozda, dışarı çıkan dumanlar ve su damlaları ne ifade ediyor? İşte detaylar...

Mavi duman çıkması

Egzozdan mavi duman çıkıyorsa bu motorun yağ yaktığı anlamına gelir. Bu durum genellikle pistonların, yağ segmanlarının ve supap lastiklerinin aşınmasından meydana gelmektedir. Turbo araçlarda ise yağ sızmalarından kaynaklanabilmektedir. Zamanında müdahale edilmezse motorun hasar görmesine ve tamamen değişmesine neden olabilir. Bu yüzden egzozdan mavi duman çıkması durumunda yetkili bir servise başvurup subap lastikleri, pistonlar ve yağ segmanlarını kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır.

Beyaz duman çıkması

Beyaz duman, fark edilmesi en zor duman çeşitleri arasında gelmektedir. Bu dumanın su buharı gibi ince şekilde çıkması normal kabul edilir. Ancak duman çok beyaz ve yoğunsa dikkat edilmelidir. Bu yoğun ve çok beyaz duman genellikle silindir blok contası hasarı, silindir bloğunun çatlaması veya silindir kapak hasarından dolayı kaynaklanmaktadır. Pek çok sürücü beyaz dumanın soğuk havalardan kaynaklandığını düşünmekte ve önlem almamaktadır. Yoğun beyaz duman görülmesi durumunda zaman kaybetmeden bir yetkili servise başvurulmalı silindir bloğu kontrol ettirilmelidir.

Siyah veya gri duman çıkması

Düşünülenin aksine siyah duman egzozdan çıkan dumanlar arasında en masumudur. Siyah duman genellikle hava filtresinden kaynaklanmaktadır. Hava filtresinin tıkanması durumunda siyah duman görülmesi muhtemeldir. Ancak bu durum hafife alınmamalıdır. Bu dumanın kaynağı egzos sistemindeki yağ sızıntısından veya eksik yakıt yakılmasından kaynaklanıyor olabilir.

Egzozdan su damlaması gelmesi

Egzozdan su damlaması gelmesi veya gaza basıldığında su püskürtmesi pek çok sürücün yaşadığı ve sebebini merak ettiği konular arasında geliyor. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Soğuk havalarda egzozdan çıkan sıcak gazlar, egzoz borularının nemlenmesine ve araç çalıştırıldığında egzozdan su damlamasına veya püskürmesine neden olmaktadır. Bu durum normaldir belli bir süre kullanımla su damlaması geçecektir. Egzozdan su gelmesinin ikinci nedeni silindir kapak contası olabilir. Bu conta, motor içindeki su ve yağı birbirinden ayırma görevini üstlenmektedir. Bu conta hasar gördüyse motor içindeki su ve yağın diğer aksamlara karışmasına neden olmaktadır. Motor antifiriz haznesinde su kaybı oluyorsa contanın hasar gördüğünden şüphe edilebilir. Sorunun kesin çözümü için bir yetkili servise gidip silindir kapak contasını kontrol ettirebilirsiniz.

Euro.Message madebycat