Lastiğin Ömrünü ve Performansını Etkileyen Unsurlar - 10 NUMARA FIAT
Lastiğin ömrünü ve performansını etkileyen unsurlar

Lastiğin Ömrünü ve Performansını Etkileyen Unsurlar

Aracımızın en önemli parçalarından biri şüphesiz ki lastiklerimiz. Aşınan lastikler hem sürüş güvenliğine hem de performansına olumsuz etki eder. Araç lastiklerinin pahalı olması da sürekli lastik değişimini mümkün kılmıyor. Alınan birkaç basit önem ile lastiklerinin ömrünü ve performansını artırmanız mümkün. Bu önemlere yakından bakalım.

Hava basıncı

Lastiğiniz ve aracınız için uygun olmayan hava basıncı lastiklerin düzensiz ve erken aşınması gibi tamiri mümkün olmayan hasarların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu sebeple lastik hava basıncının üretici firmanın belirlemiş olduğu değerlere uygun kalması gerekmektedir.

Rot ayarı

Aracınızdaki mekanik ve süspansiyon sistemlerden kaynalanabilecek aksaklıklar, direksiyon ve araç yönünün aynı doğrultuda olmamasına yol açar. Bu gibi bozukluklar lastiklerin yanı sıra aracın süspansiyon ve döner aksam parçalarında da hasara neden olabilir.

Balans ayarı

Lastik ve janlarınızın birbirine doğru bir şekilde eşleşmemesi aracınızla hızlı bir şekilde ilerlerken zıplama, yalpalama gibi olumsuzluklar hissedilmesine neden olur.

Rotasyon

Lastikleriniz aracınızda takılı oldukları pozisyonlar nedeniyle farklı şekilde aşınırlar. Bu aşınmaların lastiklerinize en az zararı vermesi için yerlerinin düzenli olarak değiştirilmesi lastik ömrünüze olumlu katkı sağlar.

Diş derinliği

Lastiğinizin yola temas eden kısımlarına lastik sırtı yani diş denir. Zamanla eskiyen lastiğiniz ile birlikte aracınızın çekiş gücü düşer. Diş derinliğinin 1.6.mm'den daha düşük olması aracın yol tutuşuna olumsuz etki ederek, can ve mal kaybıyla sonuçlanabilecek kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle aracınızın diş derinliği belirtilen değerin altına düştüğünde değiştirin.

Fren ayarları

Doğru ayarda olmayan frenler lastiklerin düzensiz ve hızla aşınmasına neden olur. Ayrıca ani ve sert frenlemeler de aracınızda blok tipi denilen aşınma ihtimalini artırarak lastik ömrüne olumsuz etki edecektir. Bu nedenle araç fren sistemlerinin araç üreticilerinin belirttiği aralıklarda kontrol edilmesi gerekmektedir.

Hız

Özellikle otobanlar hız sınırının yüksek olduğu alanlardır. Zeminin de düzgün olduğu bu bölgeler araçlarımızı hızlı kullandığımız noktalardır. Ancak aracın kullanım hızının artmasıyla birlikte lastiklerin de ısısı artar ve sırt dediğimiz kısım daha hızlı aşınır. Uzun süreli kullanmak istiyorsanız hız konusunda biraz dikkatli olmanız gerekmektedir.

Lastik eşlemeleri

Aracınızdaki tüm lastiklerin yapı ve ebat olarak aynı olması lastiklerinizin ömrünü uzatan ve sürüş performansınızı da artıran faktörlerden biridir.

Yol ve iklim şartları

Sıcak yukarıda da bahsettiğimiz gibi lastiğin ömrü üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Ayrıca yolların bozuk olması da lastiğin aşınmasına neden olan bir diğer faktördür. Bu nedenle mümkün olduğunca zeminin düzgün olduğu güzergahları tercih edin.

Euro.Message madebycat