Uzun Yolda Yalnız Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? - 10 NUMARA FIAT
UZUN YOLDA YALNIZ ARABA KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Uzun Yolda Yalnız Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uzun yolda yalnız araba yolculuğu yapmak kimilerine göre özgürlük, kimilerine göre keyif demektir. İstediğiniz yola girebilir, istediğiniz yerde mola verebilir, istediğiniz müziği dinleyebilirsiniz. Bütün bu güzel taraflarının yanı sıra, yalnız olduğunuz için kendinizi iyi kontrol etmeniz de gerekir.

1-Günde kaç saat araba kullanacağınıza dair limitlerinizi belirleyin

Bazıları günde 8 saat araba kullanabilirken bazıları ise 4 saat kullandıktan sonra yorulabilir. Bu tamamen sizin fiziksel ve psikolojik kondisyonunuza göre değişir. Günde kaç saat araba kullanabileceğinizi, karanlıkta kaç saat gidebileceğinizi önceden belirleyin. Her iki saatte bir en az 15 dakika mola vererek açık havada yapacağınız küçük egzersizler, kan dolaşımınızı hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

2- Yolculuk planı yapın

Yolculuğunuzu iyi planladığınızda gideceğiniz yere vaktinde ulaşabilirsiniz. Hem de yol sırasında bazı problemlerle karşılaşmamış olursunuz. Yola saat kaçta çıkacağınızı, hangi güzergahı izleyeceğinizi, nerelere yaklaşık saat kaç gibi uğrayacağınızı, dinleyeceğiniz müziği, hatta içeceğiniz su ve molalarda yiyeceğiniz atıştırmalıkları önceden planladığınızda, yol sırasında size sadece araba kullanmak kalır ve bu sayede dikkatinizi daha iyi toplayabilirsiniz. Trafiğin az olduğu, kendinizi dinlenmiş hissettiğiniz ve gün ışığından yararlanabileceğiniz sabah saatlerinde yola çıkabilirsiniz.

3- Yanınızda harita bulundurun

Hiç bilmediğiniz bir şehre ya da ülkeye araçla çıkacağınız yolculuklarda mutlaka yanınızda birkaç farklı harita bulundurun. Her ne kadar GPS sistemler, ve akıllı telefonlarda gelişmiş navigasyon cihazları olsa da, tedbirli olmakta fayda var. İnternetiniz kesilebilir, navigasyon aletiniz bozulabilir. Böylesi durumlarda aracınızdaki harita sizin yardımınıza yetişecektir. Hatta haritada güzergahınızı önceden işaretleyerek işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

4- Konaklamalarınızı önceden ayarlayın

Uzun yola çıkmadan önce planlama yaparken konaklama yerlerinizi de belirlemeniz ve önceden rezervasyon yaptırmanız sizi oldukça rahatlatır. Bilmediğiniz bir yerde yol yorgunluğuyla konaklama yeri aramaktansa, rezervasyonunuz olan konaklama yerine giderek yol yorgunluğunu üzerinden atmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

5- Aracınızı uzun yola hazırlayın

Yola çıkmadan en az bir hafta önce aracınızı yetkili servise götürerek muayene edilmesini sağlayın. Bu sayede bir tamir gerektiğinde zaman kazanmış olursunuz. Lastiklerinizi, klima siteminizi, direksiyon ve süspansiyonları, motor yağını, radyonuzu mutlaka yola çıkmadan önce gözden geçirin. Yedek lastikleriniz, alet çantanız yanınızda olsun.

Keyifli yolculuklar dileriz.

Euro.Message madebycat