Araba kullanırken alışkanlık haline getirdiğiniz kötü davranışlarınızı biliyor musunuz? - 10 NUMARA FIAT
ARABA KULLANIRKEN ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİĞİNİZ KÖTÜ DAVRANIŞLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

Araba kullanırken alışkanlık haline getirdiğiniz kötü davranışlarınızı biliyor musunuz?

Her sürücünün araba kullanırken farkında olduğu ya da olmadığı kötü alışkanlıkları vardır. Önemli olan bu alışkanlıklardan bir an önce kurtulmaya çalışmak… Aşağıda sizin için listelediğimiz 8 alışkanlıktan kaçınmaya çalışın. Sizde bulunan alışkanlıkları kendinize itiraf ederek, bu alışkanlıklardan kurtulmak için ilk adımı atabilirsiniz.

1- Araba kullanırken cep telefonu ile konuşmak

Maalesef sürücüler arasındaki en yaygın kötü alışkanlıkların başında trafikte iken cep telefonu kullanmak geliyor. Unutmayın, araba kullanırken telefonla konuşmak dikkat dağıtıcı bir davranıştır. Dikkatsiz araba kullanmak ise tehlikelidir!

2- Hızlı araba kullanmak

Sürücülerin her zaman olmasa da zaman zaman hızlı araba kullanmaktan hoşlandıkları ne yazık ki bir gerçek; fakat kazaların çoğunun hızlı araba kullanmaktan kaynaklandığını unutmamak gerekiyor.

3- Takip mesafesini korumamak

Öndeki arabanın tam arkasından gitmek, öndeki sürücünün panik yapmasına neden olur. Üstelik böyle bir pozisyondayken fren yapmakta zorlanabilir ve kazalara davetiye çıkarabilirsiniz.

4- Zig zag yaparak sık sık şerit değiştirmek

Özellikle aceleniz varsa başka arabaları sıkıştırmak pahasına da olsa şerit değiştirme alışkanlığınız olabilir. Eğer yolunu kestiğiniz aracın şoförü dikkatsizse şerit değiştirirken aracınıza arkadan çarpabilir ya da siz iki araç arasında sıkışma tehlikesi yaşayabilirsiniz.

5- Sinyal vermeden dönmek

Sinyal vermeden şerit değiştirmek ya da dönüş yapmak bir sürücünün en kötü alışkanlıkları arasında yer alıyor. Çünkü arkadan gelen kişi sizin ne yapacağınızı bilemez ve bu durum da kazalara davetiye çıkarır.

6- Trafik işaretlerine aldırmamak

Eğer yolda kimse yoksa trafik işaretlerine aldırmamak çoğu sürücü tarafından maalesef normal karşılanıyor. Unutmayın, her trafik işareti mutlaka bir anlamı olduğu için yerleştirilmiştir. Ne zaman bir araba ya da bir yaya ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz!

7- Sarı ışıkta hızlanmak

Sarı ışık eğer kırmızıyla birlikte yanıyorsa, birazdan yeşil yanacak ve yol açılacak demektir. Ama tek başına yanıyorsa, yeşilin yeni söndüğü ve birazdan kırmızının yanacağı anlamına gelir. Sürücüler, tek başına yanan sarı ışığı görünce yavaşlamalıdırlar. Oysa maalesef tam tersini yapan araç kullanıcılarının sayısı hiç de az değil!

8- Yasak yerlere park etmek

Park yeri bulmak özellikle büyük şehirlerde ciddi bir sorun. "Sadece 5 dakikalığına" par edebilirim diye düşünerek yanlış yerlere park etme alışkanlığından ise bir an önce kurtulmak gerekiyor!

Euro.Message madebycat