Pazarda Sebze Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? - 10 NUMARA FIAT
Pazarda Sebze Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Pazarda Sebze Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sebzeler, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları arasında gelmektedir. Marketlerdeki manav reyonlarının yanında pek çok kişi sebze alışverişini hem günlük olması hem de daha uygun olması nedeni ile semt pazarlarından yapıyor. Geçtiğimiz aylarda İstanbul ve çevre illerde yaşlanan ıspanak zehirlenmelerinden sonra, pazardan sebze alımlarında daha dikkat edilir oldu. Yaşanan bu olaydan sonra sebze seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için araştırdık...

Sebze meyve seçiminde elbette ilk dikkat edilen nokta tazelik olacaktır. Her meyve sebze tazeliğine dair farklı özellikler gösterir.

Domates: Domatesin tazeliğini gösterdiği en belirgin özelliği kokusudur. Buram buram gelen kokusunun yanında kabuğu ince ve ezilmiş olmamalıdır. Bunun yanında olgun domatesin tepe kısmında yeşil çizgiler yer almaktadır.

Taza fasulye:Salatalık, tazeliğini rengi ile göstermektedir. Koyu yeşil ve yapısı sert olan salatalıkları tercih etmelisiniz. Bunun yanında sapının yeşil olması da taze olduğunu göstermektedir.

Kabak:Sert, kabuğu zedesiz ve açık yeşil renkli olmasına dikkat edilmelidir. Kabuk yumuşaksa bayat olduğunun göstergesidir.

Patates: Pürüzsüz, kararmamış ve darbe almamış olanları seçmeniz daha faydalı olacaktır. Tazeliğini test etmek için baş parmağınızla kabuğuna hafifçe baskı yapın. Kolayca soyuluyorsa patates tazedir. Yemeklik patateslerde yumuşak, kızartmalık patateste ise sert olanları tercih edebilirsiniz.

Havuç: Havuç da patlıcan gibi dokusu ile tazeliğinden belirti verir. Taze havucun dokusu sert ve rengi canlıdır. Bunun yanında gövdesinde yarıklar olmamalıdır.

Karnabahar-Brokoli: Koyu yeşil renkte ve sapları sıkı olan brokoliler tercih edilmelidir. Bunun yanında çiçeklerinde sararma olanlardan uzak durulmalıdır. Karnabaharda da yine sararma ve kararma varsa tercih edilmemelidir.

Ispanak: Ispanak alırken küçük boylu ve yabancı otların karışmamış olduğu ıspanaklar tercih edilmelidir. Bunun yanında koyu yeşil yapraklı ve üzerinde sarı benekler olmaması tazeliğinin göstergesidir.

Pırasa: Kökleri ne kadar beyaz, sapları ise ne kadar yeşilse pırasa o kadar tazedir.

Marul: Yaprakları ne kadar gevrek ve yeşil ise marul o kadar tazedir.

Euro.Message madebycat