Yaz Sıcaklarında Klima Kullanmadan Evinizi Serin Tutmanın Yolları - 10 NUMARA FIAT
Yaz sıcaklarında klima kullanmadan evinizi serin tutmanın yolları

Yaz Sıcaklarında Klima Kullanmadan Evinizi Serin Tutmanın Yolları

Yaz ayları sıcakların bastırdığı ve dolayısıyla da klima kullanımının arttığı dönemlerdir. Kapalı ortamlarda bize biraz olsun serinleme imkanı veren klimalar ay sonunda gelen yüksek faturalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Ancak klima kullanmadan da serinlemek mümkün. Nasıl mı? Gelin birkaç yöntemi birlikte inceleyelim.

Yüzde 100 pamuk ürünler kullanın

Yazın en büyük şikayatlerimizinden biri de sıcak yüzünden uyuyamamaktır. Uyku kalitenizi artırmak için yüzde 100 pamuklu çarşaflar kullanarak uyku kalitenizi artırarak, deliksiz bir geceyi kendiniz için mümkün kılabilirsiniz. Çarşaflarınızın ter emilimini artırmak için bebek pudrası serpmek de geleneksel ama etkinliğini koruyan bir yöntem.

Sıcaklığı absorbe eden bitkilerle dekore edin

Eviniz bahçeli ise bahçesini ağaçlarla donatmak değilse de evinizin içinde sıcaklığı absorbe eden bitkiler kullanarak hem doğaya katkı sağlayabilir hem de doğadan faydalanabilirsiniz.

Vantilatörün önüne buz kovası koyun

Geleneksel yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkan vantilatörün önüne buz kovası koyma, özellikle küçük alanlarda oldukça etkili olan bir serinleşme yöntemidir. Bir kova buz ve vantilatörle ev yapımı klimanız hazır!

Vücut sıcaklığınızı düşük tutun

Bunun için soğuk duş almak bilinen en yaygın yöntem. Ancak tükettiğimiz besinlere ve içeceklere de dikkat etmemiz gerekiyor. Yaz aylarında bol bol su tüketmeli özellikle vücut sıcaklığını artıran alkollü ve kafein içeren içeceklerden uzak durmanızı öneririz. Bu iki madde de idrar söktürücü görevi yapar ve dehidrasyonu teşvik eder. Ayrıca karbonhidrat ağırlıklı gıdalar yerine yaz mevsimine uygun meyve ve sebzeleri tüketmek hem sağlıklı hem de ferah tercihler olacaktır.

Perdeleri kapalı tutun

Perdeleri kapalı tutmak gün ışığının ve ısının evinize direkt girmesinin önüne geçer. Özellikle güneşin tepe noktasında olduğu öğlen saatlerinde perdelerinizi kapalı tutmak, evinizin ısınmasının önüne geçer.

Elektrikli cihazların kullanımını sınırlandırın

Ev içerisinde kullandığımız spot ışıklar çoğunlukla dekoratif olduğu için açık bırakılır. Gün içerisinde bu aydınlatmaları kapatmak mekanın daha fazla ısınmasının önüne geçer. Ayrıca Bilgisayar, ocak, fırın gibi etrafına ısı yayan cihazlarınızı gündüzleri kullanmamaya çalışın.

Euro.Message madebycat