Ramazanda Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler? - 10 NUMARA FIAT
Ramazanda Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler?

Ramazanda Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler?

11 ayın sultanı Ramazan sonunda geldi. Genelde 3-4 öğüne dağılarak tüketilen besinler müslüman alemi için büyük bir önem taşıyan bu ayda 2 öğünde tüketildiği için kilo olmak kaçınılmazdır. Bu nedenle Ramazan'da oruç tutan bireylerin kilo almamak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra normal zamanlardan daha fazla hareket etmesi gerekmektedir. Alınan küçük önlemler ve dikkat edilecek küçük detaylarla Ramazan'ı kilo almadan geçirebilirsiniz.

Sahura kalkın

İftar ve sahur arasındaki zamanın az olması sebebiyle yaz aylarına denk gelen Ramazan'larda insanlar genelde sahura kalkmamayı tercih eder. Bu oldukça yanlıştır. Sahura kalkıp hafif bir şey yemek hem gün boyu tok kalmanızı sağlar hem de iftarda fazla yemenizin önüne geçer.

Lifli gıdalara ağırlık verin

Yağlı, tuzlu ve tatlı besinler yerine hazmı kolay, mide ve bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen lifli ve selüloz içeren besinlerin yanı sıra sebze ve meyve tüketimi kilo kontrolünde yardımcınız olacaktır.

Şerbetli tatlı yerine sütlü tatlı

Ramazanda gün boyu aç kaldığımız için şekerli gıdalara ihtiyacımız da artar. Hal böyle olunca gün boyunca iftardan sonra yiyeceğimiz tatlıların hayalini kurarız. Ancak tatlı tüketirken dikkatli olmamız gerekiyor. şerbetli tatlılar yerine hafif sütlü tatlılar ve meyve tercih etmeniz kilo almanızın önüne geçer.

Su tüketimini artırın

Ramazanın sıcak aylara denk gelmesi vücudumuzda gün içerisinde su kaybına neden olur. Bu nedenle de iftarla sahur arasında en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Su içmek hem hazmınızı kolaylaştıracak hem de gereksiz ve fazla yemenizin önüne geçecektir.

İftardan sonra yürüyüş yapın

Havaların güzel ve sıcak olduğu bir Ramazan geçiriyoruz. İftardan sonra açık havada yürüyüş yapmak aldığınız kalorilerin bir kısmını yakmamıza yardımcı olurken aynı zamanda keyifli vakit geçirmenizi sağlar.

Uyku saatlerine dikkat

Uzmanlar sahurdan sonra hemen uyumayı kesinlikle önermiyorlar. Çünkü yemek yedikten sonra hemen uyumak kilo almamıza sebep oluyor. Sahur ve uyku arasında en az yarım saatlik bir zaman dilimi bırakmaya dikkat edin.

Euro.Message madebycat