Tavuk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? - 10 NUMARA FIAT
Tavuk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tavuk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye'de son günlerde meydana gelen şarbon krizi vatandaşları kırmızı et tüketmek yerine tavuk eti tüketimine yöneltti. Protein açısından oldukça zengin ve sağlıklı beslenmede çok önemli bir yeri olan tavuğu satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Tazeliğini test edin: Tavuk satın alırken dersinin açık renkli ve nem olması tavuğunuzun taze olduğunu gösterir. Göğüs eti dolgun ve göğüs kemiği esnekliği tavuğun taze olduğu anlamına gelir.

Bilindik markalardan vazgeçmeyin:Tavuk satın alırken bilindik bir marka ve ambalajlı olmasına dikkat edin.

Saklama koşullarına dikkat edin: Ürünün sergilendiği dolaba, soğukta muhafaza edilip edilmediğine hatta mümkünse soğutucunun sıcaklığını kontrol edin. Bu tarz ürünler için soğuk zincir çok önemlidir. Gıda maddelerinin besleyici özelliklerini kaybetmemeleri ve bozulmamaları için belirli sıcaklıkta muhafaza edilmeleri ve sevk edilmeleri gerekir. Tüm bu süreç soğuk zincir olarak adlandırılmaktadır. Sıcaklık kontrolü üretilen gıdanın sıcaklığının ölçümü ile başlar, depolama ve taşıma sürecindeki kontroller ile devam eder. Eğer bu süreçlerin birinde aksama olursa ürün besin değerini kaybeder. Bu yüzden güvenilir yerlerden tavuk almaya özen gösterin.

Son tüketim tarihine dikkat: Her üründe olduğu gibi tavuk satın alırken de son tüketim tarihine dikkat edilmelidir.

Alışverişte sona bırakın: Alışverişiniz uzun sürecekse satın alacağınız tavuğun tazeliğini koruması için alışverişte en sona bırakın.

Bekletmeyin: Satın aldığınız ve eve getirdiğiniz tavuğunuzu çok bekletmeden bekletmeden buzdolabına kaldırmaya özen gösterin.

Doğru muhafaza yöntemini bulun: Satın aldığınız tavuğu hemen pişirmeyecekseniz ambalajıyla birlikte -18 derece soğukluğunda 6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Çözündüyse pişirin: Çözündürülmüş pilici tekrar dondurmayın. Eğer daha önce dondurduğunuz tavuk bir şekilde çözündüyse vakit geçirmeden pişirerek değerlendirin.

Euro.Message madebycat