En Taze Balığı Nasıl Seçeriz? - 10 NUMARA FIAT
En Taze Balığı Nasıl Seçeriz?

En Taze Balığı Nasıl Seçeriz?

Balık sezonunun başlaması ile herkesin aklında aynı soru var. "Satın aldığımız balık taze mi?" Balığın tazeliği hakkında fikir edinebilmek için bazı püf noktaları vardır.Bunları şöyle sıralayabiliriz;

1-Parmağınızla bastırın.

Balığın taze olup olmadığını anlamanın en basit yöntemi balığın orta noktasına parmakla bastırmaktır. Balığa bastırdığınızda oluşan çukurluk anında düzelmelidir. Balık bayatsa dokunulan kısımda iz kalacaktır. Gergin, parlak ve sert bir derisi olması balığın tazeliğini belli eder.

2-Koklayın.

Taze balık kokmaz. Bayatlamaya başlayınca asidik bir koku salgılar. Balıktan böyle bir koku alıyorsanız asla satın almayın.

3-Pullarına ve gözlerine dikkat edin.

Taze balığın gözleri parlak ve lekesiz olur. Balık bayatladıkça gözleri buğulanır ve çöker, bu nedenle balığın gözlerine dikkatli bakılmalı. Pullu balıkların taze olup olmadığını anlamak çok daha kolay çünkü tazeliklerini daha kolay belli ederler. Balığın kafasından kuyruğuna doğru el sürüldüğünde tek bir pul bile kalkmıyorsa ve balığın pulları diri ise tazeliğinin göstergesi olacaktır.

4-Solungaçların kırmızı olduğuna emin olun.

Balığın tazeliğini gösteren en önemli organlarıdır. Balığın solunumunu bu organlar vasıtasıyla yapar. Dolayısıyla oksijen ve karbodioksit taşınımları sebebiyle en çok kan burada bulunur. Bu sebeple, solungaçlar ne kadar kırmızıysa balık o kadar taze; ne kadar kahverengi ya da siyaha yakın ise balık o kadar bayattır.

5-Kuyruğunu kontrol edin.

Balık ele alındığında kuyruk kısmı yumuşak ve düşük duruyorsa bu balıktan uzak durmalı. Çünkü balık bayatsa kuyruk düşürür. Taze balığın kuyruğu sert ve dik olur.

6-Suya koyarak test edin, tazeyse dibe batacaktır.

Taze balık suya girdiğinde dibe batar, bayat balık ise yüzeyde kalır. Bu basit yöntem ile balığınızın tazeliğinden emin olabilirsiniz.

7-Süpermarket yerine balıkçıları tercih edin

Süpermarketlerde dondurulmuş balık alma riskiniz yüksek olduğu ve bu bahsettiğimiz testleri yapabilme imkanına sahip olamama ihtimalinize karşı balıkçıları tercih edin.

Euro.Message madebycat