Zamanı İyi Kullanarak Yaşam Kalitenizi Arttıracağınızı Biliyor Muydunuz? - 10 NUMARA FIAT
Zamanı İyi Kullanarak Yaşam Kalitenizi Arttırın!

Zamanı İyi Kullanarak Yaşam Kalitenizi Arttıracağınızı Biliyor Muydunuz?

Zamanı yönetmek, bir anlamda yaşamı yönetmek demektir. İşlerinizi aciliyet sırasına göre düzenleyerek, program yaparak, verimli çalışarak; kısacası zamanınızı çöpe atmayarak siz de hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Zamanı iyi kullanmanın sağladığı faydalardan bazıları:

1- Daha az stres : Zamanı programladığınızda işlerinizi zamanında yetiştirir ve bu sayede daha az stres yaşarsınız. Programlı yaşayanların "son dakika golü" yeme olasılıkları daha azdır. Neyi ne zaman yapmaları gerektiğini bildikleri için bir yerlere yetişme telaşları olmaz. Bir şeyleri yetiştirme sorunları olmaz. Bütün bunlar da kişilere sakin bir hayatın kapılarını açar.

2- Daha çok iş bitirmek: Zamanını iyi kullananlar daha verimli çalışır. Verimli çalışmak ise daha az zamanda daha çok iş bitirmek anlamına gelir. Çok çalışıp sonuç alamamak yerine az çalışıp işleri bitirmek ise insanı rahatlatan bir durumdur.

3- Daha az hata: İş yerinde planlı bir şekilde çalışmak ya da günlük hayatta planlı davranmak, daha az hata yapmak anlamına gelir. Bu sayede aceleden bir şeyleri unutmak, detayları atlamak, görevleri karıştırmak ve dolayısıyla her şeyi yeni baştan yapmak gibi sorunlarınız olmaz.

4- Daha az problem: Unutulan bir toplantı, geciken bir iş, yetişilemeyen otobüs gibi sorunlar, zamanını iyi kullananların çok az karşılaştığı durumlardır. Dolayısıyla iyi zaman planlaması yapmak, daha az sorun yaşamak anlamına da gelir.

5- Daha çok boş zaman: Zaman, para ile satın alınıp çoğaltılan bir şey değil kuşkusuz. Fakat iyi yöneterek zamandan daha çok faydalanabilirsiniz. Dolayısıyla da kendinizi programladığınızda size kalan zaman, parayla ölçülmeyecek kadar değerlidir.

6- Boş geçmeyen zaman: Eğer kendinizi programlamazsanız, ne yapacağınıza karar verene kadar boşu boşuna zaman geçirmiş olursunuz. Oysa planınız belliyse, bir sonraki aşamada ne yapacağınızı bildiğiniz için iki aktivite arasında keyifle mola verebilirsiniz.

7- Daha az çaba sarfetmek: Planlama yapmak, hayatınıza bir çok kolaylık getirir. Bu sayede de daha az yorulursunuz.

8- Sevdiğiniz şeylere daha çok vakit ayırmak: Zamanı iyi kullanmanın en güzel avantajlarından biri de sevdiğiniz kişilere, hobilerinize daha çok vakit ayırabilmenizdir. Böylece çok daha mutlu ve huzurlu olabilirsiniz.

Euro.Message madebycat