Bu Alışkanlıklar Ömrü Uzatıyor! - 10 NUMARA FIAT
BU ALIŞKANLIKLAR ÖMRÜ UZATIYOR!

Bu Alışkanlıklar Ömrü Uzatıyor!

Hep kötü alışkanlıkların zararlarından bahsedilir. Oysa ömür uzatan güzel alışkanlıkların yararlarını daha çok anmak gerekir. İşte ömre ömür katan bazı güzel alışkanlıklar:

Hayatı sevin

Hayatı seven insanlar daha uzun yaşıyor. Amerikan Ulusal Bilim Akademisi'nin yaptığı araştırmaya göre, olumlu ruh halinde olan ve hayatı seven kişilerin önümüzdeki beş yıl içinde ölme olasılıkları, negatif ve kötü düşünenlerden %35 daha az çıkmış. Bu durumda yaşadığınız hayatı severek ömrünüze ömür katabilirsiniz.

Daha az sinirlenin

Sinirlenmek yerine stresinizi atabileceğiniz daha faydalı yöntemler bulabilirsiniz. Örneğin yoga, spor, egzersiz, meditasyon, tai chi gibi alışkanlıklar edinerek stresten uzak bir hayat yaşamanız mümkün. Bütün bunları yapamıyorsanız bile, gergin anlarınızda derin derin nefes almayı deneyerek uzun bir ömür geçirebilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmanın ömrü uzattığı hemen hemen her doktor tarafından dile getiriliyor. Unutmayın; her gün düzenli olarak yapacağınız sadece 15 dakikalık bir yürüyüş bile, ömrünüzü uzatan güzel bir alışkanlıktır.

Sosyal hayattan kopmayın

Sevdiklerinizle, dostlarınızla geçireceğiniz güzel zamanlar da ömrünüzü uzatan faktörler arasında yer alıyor. Hatta bununla da sınırlı kalmayıp sosyal ortamlarda da yer almalısınız. Örneğin hobi kulüplerine katılmanın insanları hem fiziksel, hem de psikolojik olarak zinde tuttuğu biliniyor.

Vücudunuzu susuz bırakmayın

İnsan vücudunun ortalama %70'i sudan oluşuyor. Dolayısıyla sağlığı korumak ömrü uzatmak için suya ihtiyaç olması çok normal. Su, vücudun sıcaklığını dengeler, organları korur; çünkü hücrelere oksijen taşınmasına yardımcı olur. Bu nedenle de vücudun su dengesini korumak gerekir. Günde 8-10 bardak su içme alışkanlığı kazanarak ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Yeterli uyuyun

Yeterince kaliteli uyku uyumak, ömrü uzatan önemli bir alışkanlıktır. Yaşa göre değişse de vücudun günde ortalama 7 saat kaliteli uykuya ihtiyacı olduğu söylenebilir. Uyumadan önce dinlendirici klasik müzik dinlemek, ılık bir duş almak, kitap okumak gibi alışkanlıklar edinerek uyku kalitenizi ve dolayısıyla da yaşam sürenizi artırabilirsiniz.

Euro.Message madebycat