Kısa Egzersizler ile Beynimizi Koruyalım - 10 NUMARA FIAT
KISA EGZERSİZLER İLE BEYNİMİZİ KORUYALIM

Kısa Egzersizler ile Beynimizi Koruyalım

Vücudumuzu geliştirmek için spor salonlarına gidiyoruz, egzersizler yapıyoruz. Peki ya beynimizin güçlü kalması için neler yapabiliriz? Kısa egzersizler yaparak beyin sağlığımızı zinde tutabilir ve beyin fonksiyonlarımızın gelişmesine yardımcı olabiliriz.

Rutinleri değiştirin!

Nasıl ki hareketsiz kalmak vücut sağlığı için zararlı ise her zaman aynı rutinleri tekrarlamak da beyin sağlığı için zararlıdır. Çünkü her zaman aynı şeyleri yapmak, zihnen düşünmeyi gerektirmez. Bunun için gün içinde pratik egzersizler yapabilirsiniz. Normalde sağ elinizi kullanıyorsanız, bazı işlerinizi sol elinizle yapmayı deneyin. Örneğin dişlerinizi sol elle fırçalayın, kaşığı sol elle tutun. Başlangıçta bu tür hareketleri yaparken zorlanabilirsiniz ama bu sayede beyninize egzersiz yaptırmış olursunuz.

Bazı şeyleri gözlerinizi kapatarak yapmayı deneyin

Beyninizin kendine yeni çözüm yolları bulmasına fırsat verin. Bunun için gün içinde yaptığınız bazı şeyleri gözlerinizi kapatarak yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin ellerinizi yıkarken, duş alırken ya da çamaşırlarınızı katlarken gözlerinizi kapatarak bu egzersizi yapın.

Yüksek sesle kitap ya da gazete okuyun

Yüksek sesle kitap okuyarak hayal gücünüzü farklı şekilde çalıştırabilirsiniz.

Evinize farklı yollardan gidin

Evinize her gün hep aynı yoldan giderseniz, beyniniz bu işi otomatiğe bağlar. Eğer farklı yollardan yürümeyi denerseniz, beyninizin hafıza ve yön bulma ile ilgili "hipokampus" bölgesini çalıştırmış olursunuz. Unutmayın, araba kullanırken GPS'i kullanmak da beynin bu bölgesini tembelleştiriyor.

Bulmaca çözün

İş yerindeki mola zamanlarında gazeteden veya akıllı telefonlardan bulmaca çözerek, kelime oyunu oynayarak keyifli bir zihin egzersizi yapabilirsiniz.

Yeni şeyler öğrenin

Yeni şeyler öğrenmek, hafızayı güçlendirmek ve zihinsel olarak sağlıklı kalmak için oldukça önem taşıyor. "Öğrenmenin yaşı yoktur" felsefesinden hareketle yaşınız ne olursa olsun yeni bir dil öğrenmek, yeni bir hobi edinmek, beyninizdeki nöronları harekete geçiren mükemmel egzersizlerdir.

Kağıt kalemle yazı yazın

Hayatımızın her alanına bilgisayarlar girdiği için, imza atmak dışında kağıt kalemi neredeyse elimize hiç almıyoruz. Oysa kalemle yazı yazmak, beyin fonksiyonlarını çalıştırıyor. İş planlarınızı klasik ajandalara yazarak, hatta günlük defterler tutarak bu basit egzersizi siz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Euro.Message madebycat