Sisli Havada Sürüş Teknikleri - 10 NUMARA FIAT
SİSLİ HAVADA SÜRÜŞ TEKNİKLERİ İşimiz Rahat, Gücümüz Fiat!

Sisli Havada Sürüş Teknikleri

Havalar bozsa da 10 Numara Fiat'lılar için endişeye mahal yok! Sisli havada araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz

Özellikle sonbahar ve kış aylarının gelmesi ile beraber sürücüler için araç kullanımını zorlaştıran hava koşullarının başında sis gelmektedir. Sisli havalarda görüş alanının daralması trafik içerisinde ya da uzun yolda araç kullanımını ciddi anlamda zorlandırır. Bu nedenle sisli havada araç kullanmadan önce belli bir takım önlemlerin alında ve sürüş tekniklerinin kullanılması gerekmektedir. Sisli havada araç kullanmanın püf noktaları hem araç içerisinde sürüş keyfini sürdürmeyi hem de daha güvenli şekilde seyahat etmenin rahatlığını sağlamaktadır. Sisli havada yola çıkıldığında dikkat edilmesi gereken temel püf noktaları ise şu şekildedir:

Sisli Havada Zemine Dikkat

Sis sadece görüş mesafesini azaltmakla kalmaz aynı zamanda kaygan zemine de neden olur. Bu nedenle sürücülerin fren mesafesinin uzayacağını bilerek araba kullanması çok önemlidir.

Görüşe Göre Sürüş

Sisli havalarda görüş mesafesine uygun bir hızla seyahat etmek gerekmektedir. Yol üzerinde izin verilen hız limiti değil sürücünün kendi görüş alanının müsaade ettiği mesafe bir sınır olmalıdır

Sisli havalarda takip mesafesi normalin mutlaka 2-3 katına çıkartılmalıdır.

Araca Göre Değil Yola Göre

Sürüş esnasında önünüzde yer alan araç değil yol çizgileri ve yol işaretleri referans alınmalıdır. Sisli havada diğer sürücülerin reflekslerine güvenilmemelidir.

Dikkat Her İşin Başı

Sisli havalarda mümkünse hiç şerit değiştirilmemeli, ancak seyir halinde şerit değiştirilecekse de çok dikkatli olunmalıdır. Bu noktada görüş alanının azalması nedeniyle araba camları açık bir şekilde seyahat etmek en makulüdür. Bu sayede etraftaki araçların kendisi görülmese bile sesinden aracı fark etmek mümkün olur.

Sis farları mutlaka kullanılmalıdır.

Dörtlü ikaz lambalarını hareket halinde yakmamak gerekir.

Uzun farları yakmak ise mantıklı bir çözüm gibi görünse de aslında çok yanlış bir uygulamadır. Uzun farlar görüş alanında bir duvar etkisi yaratır ve daha az görünürlüğe neden olur.

Sisin her şeyden önce sürüş güvenliğini olumsuz etkileyen bir hava koşulu olduğuna dikkat edilmeli, ancak sisin kendi başına bir kaza nedeni olarak kabul edilemeyeceği de unutulmamalı. Doğru önlemler alınırsa siste araç kullanmak son derece rahattır.

Euro.Message madebycat