Motoru Yıpratmamak İçin Tavsiyeler - 10 NUMARA FIAT
MOTORU YIPRATMAMAK İÇİN TAVSİYELER İşimiz Rahat, Gücümüz Fiat!

Motoru Yıpratmamak İçin Tavsiyeler

Yakıt seçiminden, araç kullanımına kadar motor ömrünü uzatmak için işe en çok yarayan tavsiyeler. 10 Numara Fiat'lılar için hayat da motor bakımı da çok kolay!

Eğer araçların bir kalbi varsa, bu şüphesiz ki aracın motorudur. Aracın hareket ve güç kaynağı olan motor, tüm sistemin de üzerine kurulu olduğu bir yapıdır. Bu nedenle de motor için arabanın kalbi denilebilir. Peki, günlük hayatta kendi kalbimize gösterdiğimizin özeni aracımızın kalbine de gösteriyor muyuz? Uzun vadeli araç kullanmanın önünü açacak ve sürüş keyfini de maksimuma çıkartacak bazı tüyolarla motorunuzu uzun süre dikkatlice korumak mümkün. İşte aracınızı kullanırken motoru yıpratmamak için değerlendirebileceğiniz bazı tavsiyeler:

Motorun Ömrü Aracın Ömrü

Her şeyden önce yeni alınan aracın motorun yıpratılmaması çok önemlidir. Bu nedenle motorun zarar görmemesi için başlangıçta çok yüksek ve çok düşük devirlerden kaçınmak gerekmektedir. İlk 5.000 km kat edilene kadar motorun rodajı bu şekilde sağlanmış olur.

Yüksek Devirden Kaçınmalı

Yüksek devirlerde motor kullanmak kompresörü yıpratacağı için bundan kaçınmak gerekir.

Eski Alışkanlıklar Çöpe!

Eski alışkanlıklardan olan motor çalıştırıldıktan sonra 5 dakika süresince beklemek günümüzde işe yaramamaktadır. Artık araçlar motorun çalıştırılması ile beraber hareket etmeye hazır hale gelir.

Yüksek devirde araç kullanmak yerine kısa aralıklarda ekstradan güç için araç devirli kullanılabilir. Sürekli devirli araç kullanımı silindirlerin aldığı yakıtı da yanmadan dışarı atacağı için tasarruf açısından da olumsuz bir sonuç yaratır ve araç hararetini ciddi anlamda arttırır.

Benzinde İstikrar Önemli

Motorun bir numaralı gıdası olan benzinin kalitesi yine motorun randımanlı kullanılmasını sağlamaktadır. Kalitesiz benzin her zaman için ilk zararı motora verir. Mümkün mertebe tek tip benzin marka ve çeşidi tercih edilmelidir. Bu sayede motorun gereksiz hararet yapması, segmen kayması gibi hasarlardan kaçınılmış olur.

Motor Yağına Özen Gösterilmeli

Motor yağının sıkça kontrol edilmesi ve bu konuda aracın verdiği uyarıların çok dikkatlice değerlendirilmesi gerekmektedir. Motor yağını mümkün mertebe kaliteli ve motor ömrünü uzatan cinsten seçmek uzun vadede ciddi avantaj ve katkı sağlayacaktır. Eksik yağlamadan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bunların dışında kısa mesafeler için araç kullanımından kaçınmak ve rutin bakım işlemlerini aksatmamak da yine motor ömrünü uzatacaktır. Harareti arttırmamak için araç kullanımında dikkatli olunmalı ve özellikle dur kalk hareketlerinde motora özen göstermek yine motoru yıpratmamak için önemlidir.

Euro.Message madebycat