Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar - 10 NUMARA FIAT
KLİMA KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR

Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Yaz aylarının geldiği şu günlerde araçlarımızda klima kullanımı giderek artmakta. Sistemin güvenli ve performanslı bir şekilde çalışması için klima kullanımında birkaç püf noktayı sizlerle paylaşmak istedik.

Klimanın devreye alınması

Sıcak havalarda direkt güneş ışığı alacak şekilde park edilmiş bir araca binildiğinde klima devreye alınmadan önce camlar açılarak kabin havalandırılmalıdır. Kabin içerisindeki sıcak hava çıktıktan sonra camlar kapatılarak klima devreye alınması soğutma performansını artıracaktır.

Kış aylarında klima kullanımı

Kış mevsiminde de klimanın ayda bir kere yaklaşık 10 dakika çalıştırılması hem klima sisteminin verimini artıracak hem de araç içerisinde oluşabilecek nemin de ortamdan alınmasını sağlayacaktır. Yaz mevsiminden önce, sistemi yetkili bir Fiat servisinde kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

İç hava dolaşımının kullanılması

Bu fonksiyon, özellikle dış havanın çok kirli olduğu koşullarda kullanılmalıdır (trafik tıkanıklıklarında, tünellerde vb.). İç hava dolaşımı seçildiğinde otomobilin içerisine taze hava girişi olmayacağı için uyku ve dikkat kaybına yol açabilir. Bu nedenle iç dolaşım fonksiyonunun uzun sure kullanılmaması tavsiye edilir.

İç hava dolaşımı, klima sisteminin istenilen ısıtma veya soğutma şartlarına daha hızlı ulaşmasını sağlar. Bununla beraber camlarda buğu oluşumunu belirgin şekilde arttıracağından dolayı yağmurlu ve soğuk günlerde uzun süre kullanılmaması gerekir.

Polen filtresi

Dış hava dolaşım modu seçildiğinde, dışarıdan alınan hava kabin içerisine gönderilmektedir. Dış havada bulunan toz, polen vb. gibi parçacıkların kabin içerisine girişini engellemek için klima sistemi içerisinde polen filtresi yer almaktadır. Polen filtrelerinin periyodik bakımlarda düzenli olarak kontrol edilip değiştirilmesi önerilir. Çok kirlenmiş olan polen filtreleri, dışarıdan hava girişini sınırladığı için camlarda buharlaşma ve kabin içi hava kalitesinin düşmesi gibi istenmeyen oluşmasına sebep olacaktır.

Euro.Message madebycat