Karlı Havalarda Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar - 10 NUMARA FIAT
KARLI HAVALARDA TRAFİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Karlı Havalarda Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Buzlanmış yollar ve görüş mesafesini kısıtlayan karlı havalar yaşanan kazaların en büyük nedenleri arasında gelmekte. Karlı havalarda her ne kadar dikkat edilse de en küçük bir dikkat kaybı ve yapılan hatalar ne yazık ki büyük sonuçlar doğurabiliyor. Birkaç noktaya dikkat ederek karlı havalarda da yolculuklarınızı rahat şekilde atlatabilirsiniz.

Trafiğe çıkmadan önce

Trafik kazalarının büyük bir bölümü önlem alınmadığı ve araç bakımı yapılmadığı için kaynaklanıyor. Özellikle soğuk havalarda motor, fren sistemi, aydınlatma, akü, silecek sistemi ve daha pek çok noktada problemler ortaya çıkabiliyor. Bu problemlerin tam da trafikteyken önünüze gelmemesi için trafiğe çıkmadan önce aracınızı kontrol etmelisiniz.

Güvenli yol araştırması

Trafiğe çıkmadan önce Kara Yolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı ALO 159 hattı, KGM web sitesi www.kgm.gov.tr ya da yol güzergahını gösteren uygulaması ile sizin için en güvenli yolu belirleyip öyle yola çıkmalısınız.

Hızınızı düşürüp takip mesafenizi artırın

Kar yağışlı ve özellikle tipili havalarda aracının önünü dahi görmek çok zor oluyor. Bu yüzden hızın düşürülmesi ve takip mesafesinin artırılması olası kazaların önüne geçecektir.

Şerit ihlali ve sollama yapılmamalı

Uzun kar yağışlı havalarda aracın önünü dahi görmek zor olurken şerit değiştirmek ve sollama yapmak neredeyse imkansız hale geliyor. Ancak bazı kullanıcılar yağış, buzlanma ve diğer etkenlere aldırmadan dikkatsiz şekilde araçlarını sürmeye devam ediyorlar. Böyle havalarda daha dikkatli olmalı ve gereksiz şekilde sollama ve şerit ihlali yapmadan kaçılmalıdır.

Dikkat tamamen yola verilmeli

Yoğun kar yağışlı havalarda tüm dikkat yola verilmelidir. Siz her ne kadar dikkat etseniz de dikkat etmeyen sürücüler yüzünden olası bir problem yaşamanız söz konusu olabilir. Bu yüzden direksiyondayken telefona bakma, sigara içme ve dikkat dağıtacak diğer etkinliklerden kaçınılmalıdır.

Euro.Message madebycat