Araçlarda kullanılan sıvılar ve önemleri - 10 NUMARA FIAT
ARAÇLARDA KULLANILAN SIVILARIN ÖNEMİ

Araçlarda kullanılan sıvılar ve önemleri

İnsan hayatında olduğu gibi araçlar da yaşamlarını devam ettirebilmek için birtakım sıvılara ihtiyaç duyar. Bu sıvılar arasında akaryakıtı, kalbin ve beynin çalışabilmesi, varlığını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu kan gibi görebiliriz. İnsan vücudu sıvı olarak suya ihtiyaç duyarken bu durum araçlarda farklılık göstermektedir. İşte araçların ihtiyaç duyduğu sıvılar ve önemleri…

Motor Yağı

Motor yağı, motor ve tüm aksamları üzerinde ince bir yapı oluşturarak doğru çalışmasına yardımcı olur. Sürtünmeyi engeller, tekerlere gücün daha fazla aktarılmasını sağlar. Bunun yanında yağ içinde bulunan temel bileşenler motor ve parçalarının paslanması engeller, aynı zamanda temizlenmesine de yardımcı olur. Araç için bu kadar önemli bir işleve sahip olan motor yağının belirli periyotlarla kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir.

Şanzıman Yağı

Vites kutusu olarak da adlandırılan şanzıman, motordan aldığı gücü tekerleklere ileten ve aracın hareket etmesini sağlayan bir yapıdır. Motordan aldığı gücü direkt tekerleğe iletemez. Güzü kademeli olarak artırmaya yarayan bilyelere, sekromeclere, dişlilere, vites hilallerine ve millere sahiptir. Güç tekerleğe ulaşırken dişliler birbirine geçerek çalışmaktadır. Şanzıman yağı, dişlilerde meydana gelen aşınmaları engellemektedir. Motor yağında olduğu gibi belirli periyotlarla değişmesi gerekmektedir.

Direksiyon Hidroliği

Daha rahat bir sürüş ve direksiyon hakimiyeti sağlayan hidrolik direksiyon sistemi, kullanıcılara büyük kolaylık sağlamakta. Direksiyon sisteminin doğru çalışabilmesi için hidrolik yağa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yağ en sorunsuz ve sızıntı oranı en düşük yağdır. Hidrolik yağın da belirli periyotlarda kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir.

Fren Hidroliği

Araçlarda fren hareketini, fren merkezine iletmeye yarayan bir yağ türüdür. Büyük önem taşımaktadır. Fren pedalına basıldığında basıncın sisteme iletilmesini sağlayan bu yağa su vb. sızıntının olması ve yağın yüksek ısıdan dolayı kaynaması sonucu frene basmada problemler yaşanır. Yağın azalması ile frene basıldığında fren boşluğa düşer ve durma işlevi gerçekleşemez. Yolculuk anında benzer bir problemle karşılaşmamak için araç modelinize göre uygun aralıklarda yağın kontrolünü yaptırmalısınız.

Antifiriz

Soğuk havalarda suyun donmasını engelleyen antifiriz aynı zamanda radyatörün paslanmasını da engellemektedir. Yılda bir kez değiştirilmesi gerekmektedir.

Euro.Message madebycat