Üzerinizdeki Yorgunluğun Sebebi ''Bahar'' Olabilir - 10 NUMARA FIAT
ÜZERİNİZDEKİ YORGUNLUĞUN SEBEBİ ''BAHAR'' OLABİLİR

Üzerinizdeki Yorgunluğun Sebebi ''Bahar'' Olabilir

Bahar aylarında pek çok kişi doğanın değişimine ayak uydurup yaşam enerjisiyle dolarken pek çok kişi üzerinde anlamsız bir yorgunluk hissediyor. ''Bahar Yorgunluğu'' olarak tanımlanan bu durum, özellikle mevsim geçişlerinde yaşanıyor. Peki bu yorgunluk neden kaynaklanıyor? Bahar aylarında havadaki elektrik yüklü iyonlardaki değişimler bu yorgunluğun ana sebebi. Pozitif ve negatif yüklü iyonlardaki artış insan vücudunu hem zihinsel hem de bedensel olarak etkiliyor. İyonların artışının yanında vitamin eksikliği ve beslenme bozuklukları yorgunluk hissini daha da perçinliyor.

Bahar yorgunluğuna karşı ne yapmak gerekir?

Pek çok kişinin yaşadığı bahar yorgunluğunda atılacak birkaç adımla bu durumdan kurtulabilirsiniz. Öncelikle beslenme alışkanlıklarında birtakım değişiklikler yapmak gerekiyor. Havaların ısınmasıyla birlikte ağır, yağlı gıdalardan uzaklaşmak ve taze ürünlere yönelmek gerekiyor. Mevsimin taze sebze ve meyvelerine öğünlerde bol bol yer verilmeli. Bunun yanında vitamin ihtiyacını gidermek için takviye de yapılabilir.

Özellikle çalışanların şikayet ettiği bahar yorgunluğunda beslenmenin yanında enerjinin doğru kullanılması ile etkili sonuçlar alınabilir. Bunun için çalışma ortamları düzenli olarak havalandırılmalı, çalışma esnasında belirli aralıklarla mola verilmeli, zihinsel olarak rahatlama sağlanmalıdır. Boş zamanlarınızda düzenli olarak yapacağınız doğa yürüyüşleri ve egzersizler üzerinizdeki elektriği atmanızda faydalı olacaktır.

Su tüketimine özen gösterin

Mevsim geçişlerinde su tüketimine ayrı bir önem vermeniz gerekiyor. Günde 8-10 bardak su tüketilmeli ve stresi tetikleyen kahve tüketiminden uzak durmalısınız Üzerinizdeki yorgunluğu attıktan sonra mis gibi bahar havasının tadını çıkarabilirsiniz.

Euro.Message madebycat