Mangalda Et Nasıl Pişirilir? - 10 NUMARA FIAT
MANGALDA ET NASIL PİŞİRİLİR? İşimiz Rahat, Gücümüz Fiat!

Mangalda Et Nasıl Pişirilir?

Mangaldan kömür seçimine tüm mangal hazırlıkları ve mangalda en lezzetli eti pişirmek için küçük ama etkili tüyolar. Mangalın kralı 10 Numara Fiat'lılar!

Baharın ve yazın gelmesi ile beraber piknik mevsimi de açıldı. Mis gibi havanın ve güneşin altında, yeşilliklerin üstünde iştah açıcı leziz bir sofra kurmak için mangal olmazsa olmaz. Ancak mangal yapmak yumurta kırmaya hiç benzemez! Hele ki aile boyu bir mangal yapılacaksa etin en lezzetli şekilde pişmesini sağlamak çok önemlidir. Mangal keyfinin lezzetini artırmak ve keyfi tecrübesizliğe kurban verip daha başlamadan mangal sefasını bitirmemek için aşağıdaki tüyolar çok işinize yarayabilir. Şimdiden afiyet olsun!

Mangalı Seçerken

Güzel bir mangal keyfi yapabilmek için her şeyden önce mangalı doğru seçmek gerekir. En ideal mangal, yan kısımlarında delikler bulunan ve pişireceğiniz et miktarına göre uygun bir büyüklükte olan mangaldır. Mangalın yapıldığı sacın kalitesi de çok önemlidir. Sac, etin lezzetini bozmamalı ama bir yandan da pişmesini en başarılı şekilde başarmalıdır.

Tahliye Borusu Önemli

Mangal pişirirken havalandırma için mutlaka küçük bir duman tahliye borusunun olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca ateşi yellemek için de elinizde kalın ve rahat sallanabilecek bir mukavva kartonun olması da gerekmektedir.

Kömür Seçimi

Kömür seçiminde ise kesinlikle ithal kömür kullanmamalısınız. İthal kömür kalın ve hafif olmasına rağmen yanında hemen kül olur, üstelik etrafa da kıvılcımlar saçar. Bu da etin kirlenmesine ve lezzetinin yitip gitmesine neden olur. Bunun yerine "çelik kömür" diye de bilinen yerli kömürü kullanmanız etin hem lezzetini muhafaza etmenizi sağlar hem de mangalı yakarken işinizi kolaylaştırır. Koru da uzun süre dayanabildiği için kömür değiştirme gibi bir ihtiyacınız da olmaz.

Pişirirken

Eğer mangalda köfte pişiriyorsanız kesinlikle eti çok sık olarak çevirmelisiniz. O kadar ki, köfteyi ne kadar çevirirseniz lezzeti de o kadar artar. Ayrıca köfteleri hafif sulu bırakmak da yine köftenin lezzetini artıracaktır.

Kırmızı eti kesinlikle çatalla çevirmemelisiniz. Kırmızı etin suyunu muhafaza etmesine çok büyük özen gösterin. Bunun ödülünü mangaldan sonra keyif içerisinde çıkartacaksınız.

Mangala gitmeden önce eti kesinlikle terbiye ettirmelisiniz. Mümkünse yoğurt, zeytinyağı ve pul biberi bir kapta karıştırın ve isteğinize göre salça, sarımsak ekleyin. Bu şekilde terbiye ederseniz et çok güzel bir lezzete kavuşur. Ete kesinlikle terbiye sırasında tuz eklemeyin bu etin çok sert bir biçim almasına neden olur. Etleri pişirmeden 10-15 dakika önce terbiyesine tuz atın. Bu sayede etin kalitesini bozmadan tuz eklemiş olursunuz.

Euro.Message madebycat