Kış Aylarına Özel Beslenme Önerileri - 10 NUMARA FIAT
KIŞ AYLARINA ÖZEL BESLENME ÖNERİLERİ

Kış Aylarına Özel Beslenme Önerileri

Kış aylarında hastalıkların artması, virüs ve bakterilerin yayılması, kapalı alanlarda çok fazla vakit geçirilmesi, fiziksel aktivitelerden uzaklaşılması ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ile halsizlik, yorgunluğun yanında hastalıklara yakalanma riski de artmaktadır. Bu yüzden kış aylarında beslenmede dikkat edilecek birkaç nokta ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir, kışı keyifli ve sağlıklı şekilde atlatabilirsiniz.

Meyve-sebze seçimi

Vücudun özellikle kış aylarında daha fazla ihtiyaç duyduğu C, A ve E vitaminlerinin yanında çinko ve selenyum mineralleri bakımından zengin meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Bunun için balkabağı, lahana, Brüksel lahanası, ıspanak, havuç, portakal; greyfurt ve kivi gibi meyve ve sebzeler bol bol tüketilmelidir.

Bakliyat tercihi

Meyve sebzelerin yanında enerji ihtiyacı için bakliyatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Protein bakımından zengin olan nohut, yeşil mercimek, barbunya, kuru fasulyeye öğünlerde yer verilmelidir.

Beyaz et tüketimi

Vücudun B12 ihtiyacını karşılamada ve kış aylarında koruma sağlamada deniz ürünleri oldukça faydalı olmaktadır. Bu yüzden kış aylarında haftada 2 kez balık tüketilmelidir.

Bitki çayları ile koruma

Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enerjiyi artırmak için bitki çayları mükemmel bir çözüm sunmaktadır. Zencefil, kuşburnu, papatya, melisa, karahindiba ve nane çayı tercih edebileceğiniz çaylar arasında yer almakta.

Tüm bu beslenme önerilerinin yanında kışı sağlıklı geçirmek için fiziksel aktivitelere önem verilmelidir. Hava soğuk olsa da yarım saat yapacağınız yürüyüş ve fiziksel aktivite ile kan dolaşımının hızlanmasını ve vücut direncinin artmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında güneşin açtığı zamanlarda gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya çalışın.

Euro.Message madebycat