En Sağlıklı Besin Rehberi - 10 NUMARA FIAT
EN SAĞLIKLI BESİN REHBERİ

En Sağlıklı Besin Rehberi

Sağlık her şeyin başında geliyor. Sağlıklı bir vücut için ise birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Sağlık her şeyin başında geliyor. Sağlıklı bir vücut için ise birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bu noktalar arasında sağlıklı beslenme, egzersiz ve fiziksel aktivite en önemli noktalar arasında. Yapılan egzersiz ve fiziksel aktiviteler sağlıklı bir beslenme programı ile desteklendiğinde pek çok hastalık ve olumsuzluklara karşı önlem alınmış olacaktır. Vücudun düzenli ve dengeli çalışabilmesi için tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bu yüzden yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bu noktadan yola çıkarak sağlıklı beslenme için ihtiyacınız olan en sağlıklı besin rehberini sizin için hazırladık. İşte öğünlerinde yer vermeniz gereken en sağlıklı besinler:

Karbonhidratlar:

Karbonhidratlar vücudun enerji ve şeker ihtiyacını karşılamada en fazla gereksinim duyduğu besin ögeleri arasında gelmektedir. Bulgur, pirinç, makarna ve baklagiller tüketilmesi gereken karbonhidratlar arasında gelmektedir.

Proteinler:

Vücudun kas dokusunu güçlendirmek için proteinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden kırmızı et, yumurta, yoğurt, peynir, süt gibi et ve süt ürünlerine beslenme programında yer verilmelidir.

Yağlar:

Enerji sağlamada ve bazı vitaminlerin kullanılmasında yağlara ihtiyaç duyulmaktadır. Zeytinyağı, kuruyemişler, et ve süt ürünlerinden yağ ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak bu ihtiyacı kuruyemiş ve zeytinyağından karşılamak daha doğru olacaktır.

Mineraller:

Hücre korunması, sağlıklı diş, kemik ve cilt yapısı için minerallere ihtiyaç duyulmaktadır. Pek çok meyve ve sebze mineral ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynamaktadır. Et ve süt ürünleri, ıspanak, fasulye, karalahana, kuru üzüm, avakado, baklagiller gibi daha pek çok besin mineral bakımından zengin besinler arasında gelmektedir.

Su:

İnsan hayatında oksijenden sonra en fazla gereksinim duyduğu ögeler arasında su gelmektedir. Vücut suyunun %20'sinin eksilmesi durumunda sonuç ölüm olmaktadır. Su; besinler, içecekler ve metabolizma olmak üzere 3 şekilde karşılanmaktadır. Alınan besinlerin yanında günlük 2.5 litre su tüketilmesi gerekmektedir.

Euro.Message madebycat