Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır? - 10 NUMARA FIAT
ELEKTRİK TASARRUFU NASIL SAĞLANIR? İşimiz Rahat, Gücümüz Fiat!

Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Aydınlatmadan ısınma giderlerine ve beyaz eşyalara kadar elektrik tasarrufu için bilinmesi gereken her şey. Bütçesini önemseyenler için: 10 Numara Fiat!

Artan enerji fiyatları ile beraber evde faturaların en ağır yükünü de elektrik faturaları çekmektedir. Evdeki hemen her eşyanın elektrikle çalıştığı düşünüldüğünde elektrik faturasını kısmak için ya eşyalardan feragat etmek ya da elektriği ucuza getirmek seçenekleri arasından seçim yapmak gerekiyor gibi görünse de, aslında konforunuzdan hiç vazgeçmeden de elektrikten tasarruf sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? İşte çok pratik bir şekilde elektrikten tasarruf etmenizi sağlayacak birkaç küçük tavsiye:

Tasarruf Işıktan Başlar

Elektrik sarfiyatı konusunda alınacak en pratik önlemlerden bir tanesi evdeki lambaları tasarruflu olanları ile değiştirmektir. Tasarruflu ampuller, sıradan ampullerin yarısından bile daha az elektrik harcarlar. Bu sayede kısa sürede çok büyük tasarruf sağlamış olursunuz.

Isınma İçin Güneşten Yararlanın

Eğer evde elektrikli ısıtıcılar kullanıyorsanız özellikle kış aylarında kabaran fatura yüzünüzü ekşitiyor olabilir. Ancak bu bir kader değil. Kış aylarında özellikle sabah saatlerinde evinizin perdelerini açarsanız güneş ışığının içeriye girmesini sağlarınız. Kış güneşi aldatıcı olur derler ancak iç mekânlarda kış güneşinin verdiği ısı akşam saatlerine kadar evde ısıtıcıyı kullanmadan ısınabilmenizi sağlar.

Su Isıtıcısını Ölçülü Kullanın

Elektrikli su ısıtıcıları kesinlikle büyük kolaylık ancak bir yandan da elektrik faturalarından bu kolaylığın bedelini çokça alabiliyorlar. Su ısıtıcısının kolaylığından vazgeçmeden elektrik faturanızı şişirmek istemiyorsanız su ısıtıcısına sadece ihtiyacınız olan kadar su koyun. Bu sayede fazla suyu ısıtarak boşa elektrik harcamış olursunuz.

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi İçin Doğru Zaman Gece

Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi yüksek enerji tüketen beyaz eşyaları çalıştırmak için en uygun zaman geceleridir. Peki, neden mi? Gece saatlerinde elektrik %10 indirimli olarak faturalandırılır. Bu sayede her on yıkamadan bir tanesini bedava getirmiş olursunuz!

Bunların dışında bazı kısa pratik tasarruf bilgileri ise şu şekilde:

  • Alacağınız kombinin elektronik ateşlemeli olmasına dikkat ediniz.
  • Yeni alacağınız her elektronik eşyanın tasarruflu modelini tercih ediniz.
  • Dış aydınlatma ve bahçe aydınlatması için güneş enerjili ürünleri tercih ediniz.
  • Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın ve makineyi tam kapasite dolana kadar çalıştırmayın.
  • Elektrikli fırın yerine mikrodalga fırın kullanarak büyük tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Elektrik süpürgesinin torbasını sık sık değiştirerek elektrik süpürgesini çalıştırdığınız zaman aralığını kısaltabilirsiniz.

Bu gibi pratik önlemlerle çok kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Unutmayın ki işten artmaz dişten artar!

Euro.Message madebycat