Ducato Tam Otomatik Şanzıman - 10 NUMARA FIAT
Ducato Tam Otomatik Şanzıman

Ducato Tam Otomatik Şanzıman

Fiat Professional ailesinin güçlü oyuncularından biri olan Fiat Ducato 2020 model yılında kendini yeniledi. 2020 yılında Fiat Ducato 4 silindirli 130 beygir Multijet motorunu yeni emisyon standartlarına uyumlu hale getirerek 140 beygir ve 160 beygirlik versiyonlar ile karşımıza çıkmakta. 140 beygir güç ve 350 Nm tork üreten Multijet motor manuel şanzıman seçeneği ile sunulurken, 160 beygir güç ve 400 Nm tork üreten motor seçeneği ise 9 ileri tam otomatik şanzıman ile sunulmakta. Uzun süredir Türkiye pazarında otomatik şanzımanlı versiyonunu görmediğimiz Fiat Ducato, 2020 yılı itibari ile Fiat Professional ailesindeki otomatik şanzımanlı versiyonu olan araçlar arasındaki yerini aldı.

Daha önce Avrupa pazarında kullanılan, 6 ileri yarı otomatik şanzıman seçeneğinin yerine geçen 9 ileri tam otomatik şanzıman, Avrupa ile aynı anda Türkiye pazarında da görücüye çıktı. 480 Nm tork'a kadar güç iletebilen bu şanzıman ilk olarak 2013 yılında Cenova otomobil fuarında FCA tarafından Jeep Cherokee ile beraber tanıtılmıştı. Geniş bir tork iletme skalasına sahip olan bu tam otomatik şanzıman hem hafif ticari hem de binek otomobillerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

2015 yılından bu yana Fiat Doblo'nun Amerikalı kardeşi Dodge promaster City'de de kullanılmakta olan bu şanzıman, 9 ileri vites seçeneği sayesinde ihtiyacınız olan tork değerine karşılık gelen en uygun vitesi seçerek maksimum seviyede yakıt tasarrufu sağlamanızı amaçlamaktadır.

Tam otomatik şanzımanlarda, yarı otomatik şanzımanlardan farklı olarak tork konvertör sistemi kullanıldığı için, Fiat Ducato 9 ileri tam otomatik şanzımanda bir debriyaj bulunmamaktadır. Ticari araç kullanıcılarının dikkate aldığı konulardan biri olan bakım maliyetlerinin bir kalemini oluşturan debriyaj, artık sizin için bir maliyet kalemi olmaktan çıkmış olacaktır. Fiat Ducato 9 ileri şanzıman sürüş modu seçme özelliği ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Sürüş modu seçici ile NORMAL, ECO ve POWER olmak üzere 3 farklı mod seçilebilmektedir. ECO modda sürücüye yakıt tasarrufunda destek olmak için daha yumuşak hızlanma tepkisi ve özel vites değiştirme stratejisi sunar. POWER modda tam yük ve yokuş yukarı sürüş koşulları için optimize edilmiş gaz tepkisi ve vites değişimi sağlar.

Euro.Message madebycat