Önleminizi Alın Kışın Zorluklarını Aşın! - 10 NUMARA FIAT
Önleminizi Alın Kışın Zorluklarını Aşın!

Önleminizi Alın Kışın Zorluklarını Aşın!

Çetin kış şartlarında araç kullanmak hem sürücüler hem yayalar hem de diğer kullanıcılar için pek çok risk doğuruyor. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin doğanın gücü karşısında çoğu zaman çaresiz kalınıyor. Özellikle kışın soğuk yüzünü iyice göstermeye başladığı şu günlerde bu durum daha iyi anlaşılıyor. Kışın getirdiği risklere karşı önlem almanız için dergimizin bu sayısında oldukça faydalı bilgileri sizler için bir araya getirdik…

Araç üzerinden buz ve karın temizlenmesi

Buz tutmuş camları ve karla kaplanmış araçları temizlemek kışın sürücüleri en zorlayan anlar arasında yer alıyor. Cama ve kaporta boyasına zarar vermemek için bu temizlik işleminde dikkatli hareket etmek gerekiyor. Camda oluşan buzu, buz kazıma aleti ile temizleyebilirsiniz. Bu aleti cam dışında bir yüzeyde kullanmayınız aksi halde aracınızı çizebilir. Buzu çözdürmek için hafif nemli bir bez içine bir avuç kadar tuz dökün ve camlarınıza bastırmadan buzun üzerinde hafifçe gezdirin. Tuzun yanında buz çözdürmede oda sıcaklığındaki su, antifriz suyu ve sirke de etkili bir rol oynayacaktır. Araç üzerindeki karı temizlerken ise karı yanlara veya arkaya doğru iterek temizlemeniz daha faydalı olacaktır.

Kış lastiği ve zincir kullanımı

Hava sıcaklığının düşmesi ile mevcut lastikler sertleşir ve güvenliğinizi tehdit eder. 1 Aralık itibarı ile kış lastiği uygulamasına geçildi. 1 Nisan 2018'e kadar kış lastiklerinin kullanılmaya devam edilmesi gerekiyor. Kış lastikleri yalnızca buzda ve karda değil 7 derecenin altındaki ıslak ve kuru hava şartlarında da güvenli bir sürüş sağlıyor. Güvenli bir sürüş için kış lastiklerinizi mutlaka edinin. Kış lastiğine rağmen kar yağışının çok fazla olduğu günlerde lastik zincirine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Park yeri seçimi

Binaların çatılarında oluşan buz sarkıtları kışın en fazla risk yaratan sorunlar arasında geliyor. Yaya olarak dikkat etmek gerektiği gibi sürücü olarak da bu buz sarkıtlarına dikkat etmek gerekiyor. Otopark ve kapalı alanların dışında aracınızı sokağa park edecekseniz buz sarkıtlarını dikkate alarak hareket etmelisiniz. Aksi halde aracınızda ciddi hasar meydana gelebilir. Bunun yanında araca giriş ve çıkışınızda hayatınız da riske girebilir.

Aracınızda mutlaka bulundurun

Kış aylarında aracınızda bulunduracağınız birtakım malzemeler yaşayacağınız pek çok problemin önüne geçecektir. Bu malzemelerden lastik zinciri kar yağışının fazla olduğu zamanlarda büyük fayda sağlayacaktır. Çekme halatı yolda kalma ihtimalinize karşı etkili bir çözüm olacaktır. Aracınızı eğimli bir yola park ettiğinizde kaymasını engellemek için tekerlek takozu önemli bir rol oynayacaktır. El feneri, reflektif işaret, ilk yardım seti ise kaza vb. durumlara karşı önlem almanızı sağlayacaktır.

Sürüş önerileri

Kışın zorlu hava şartlarına karşı aldığınız önlemlerin yanında araç sürüşünde de birtakım detaylara dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Öncelikle kar yağışlı havalarda önünüzdeki araçla takip mesafenizi korumalı hatta biraz daha artırmalısınız. Virajları dönerken aracın kayma ihtimaline karşı hızınızı minimuma düşürmelisiniz. Gaza hafif basılmalı, vites düşük devirde değiştirilmeli, frene yumuşak ve erken basılmalıdır. Karlı havalarda her hareketiniz yumuşak olmalıdır. Güvenli yolculuklar...

Euro.Message madebycat