Araç İçi Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli? - 10 NUMARA FIAT
Araç İçi Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç İçi Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Araçların dış görünüşü ve temizliği kadar iç temizliği de büyük önem taşımaktadır. Hazır bahar gelmişken ev ve iş yerlerinizde başladığınız bahar temizliğini aracınızla devam ettirmenizi istedik ve araç içi temizliğinde dikkat edilmesi gereken püf noktaları bir araya getirdik.

Temizlik ürünlerinde dikkat edilecek noktalar

Pek çok araç kullanıcısı, araç içi temizliğinde ev tipi temizlik kimyasallarını kullanıyor. Ancak araç içi temizliğinde araçlar için üretilen özel temizlik maddelerinin kullanılması aracınızın ömrünü uzatacaktır. Özellikle ev temizliği için üretilen yüzey ve parke temizleyiciler, araç döşeme ve konsoluna zarar verebilir. Bunun yanında ev tipi temizlik maddeleri su ile durulanması gereken maddelerdir. Ancak araç içi temizliğinde su kullanılmadan temizlik yapılmalıdır. Araba içi temizliğinde özellikle arap sabunu ve deterjan kullanımından uzak durulmalıdır. Bu temizleyiciler ilk etapta güzel sonuçlar verse de zamanla tahribata neden olacaktır.

Paspas temizliği

Araç içinde en fazla kirlenen parçalar arasında yer alan paspaslar temizlikte en çok dikkat edilmesi gereken noktalar arasında geliyor. Pek çok araç içinde nemli kullanılan paspaslar yüzünden ağır bir koku bulunuyor. Paspası çıkardıktan sonra önce paspasın tozunu güzelce silkelemeli veya süpürge ile süpürmelisiniz. Paspasınız kauçuk gibi yıkanabilen malzemeden üretilmiş ise su ve sabunla yıkayıp iyice kurumasını sağladıktan sonra kullanabilirsiniz. Halı paspasların temizliğinde ise ağartıcı kullanmamaya özen göstermelisiniz. Halı ve döşemeler için geliştirilen spreyleri kullanabilirsiniz.

Araç içinin süpürülmesi

Araç içi süpürme işleminde önce oturma ve yaslanma yerleri, koltuk kenarları, kapı iç bölmeleri vb. yerler süpürüldükten sonra döşemelere geçilmesi daha verimli olacaktır. Ulaşılması zor alanlar ve koltuk içleri için süpürgenin ince ve fırçalı ucu ideal olacaktır.

Koltuk ve döşeme temizliği

Koltuklar ve döşemeler araç içindeki kiri ve temizliği en fazla belli eden alanlar arasında gelmektedir. Bu yüzden bu alanların temizliğine ayrı bir özen gösterilmelidir. Koltuk temizliğinde kumaş ya da deri özelliklerine göre farklı uygulamalar yapılmalı ve farklı kimyasallar kullanılmalıdır. Kumaş kaplama koltuklarda sprey deterjanlar kullanılmalıdır. Koltuk üzerine sıktıktan sonra kirin yüzeye çıkması beklenmeli ve yumuşak bir süngerle ovarak temizlemelisiniz. Deri koltuklar ise deri koltuk temizleme malzemeleri ile temizlenmelidir. Aksi halde koltuk derisi yıpranabilir veya rengi solabilir.

Kapı içleri-konsol-direksiyon-havalandırma temizliği

Aracın ön aksamı ve kapı içlerinde yine araçlarda kullanıma yönelik geliştirilen mat ya da parlak temizlik spreyleri kullanmalısınız. Ancak spreyin koltuk ve döşemelere gelmemesine özen göstermelisiniz. Spreyi püskürttükten sonra bir müddet beklemeli ve sonrasında mikrofiber yumuşak bir bezle silmelisiniz. Havalandırma temizliğinde ise klimayı en güçlü fanda çalıştırıp ince bir fırça ile temizleyebilirsiniz.

Euro.Message madebycat