Jant Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? - 10 NUMARA FIAT
Jant Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Jant Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kişiselleştirmenin bir numaralı detayı olan jantlar, sadece görselliğe değil performans ve sürüş konforuna da olumlu etki etmektedir. Peki aracımız ve sürüşümüz için kilit parçalardan olan jantlarımızı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Aplikasyon uygunluk tablosu

Aracınız için en doğru jantı seçerken aplikasyon uygunluk tablosuna göre kullanılan lastiğin jant için doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Araç üreticinizin tavsiye ettiği teknik değerleri göz önünde bulundurarak seçim yapmaya özen gösterin. Yanlış jant seçimi maksimum hız, fren mesafesi, yakıt tüketimi ve rot-balans ayarı gibi teknik değerleri de olumsuz yönde etkilediğini unutmayın.

Ölçü

Küçük sınıf araçlar için 12 inçten başlayan jantlar büyük ve yüksek performanslı araçlar için 20 inçe kadar çıkabilmektedir. Aracın motor gücü, büyüklüğü ve ağırlığı jant seçiminde referans alacağınız unsurlar olmalıdır.

Malzeme ve parça

Jant seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da parça sayısı. İki ya da üç malzemeden oluşan jantlar, tek parçadan oluşan jantlara göre daha avantajlıdır çünkü çok parçadan oluşan jantların tamir edilebilme özelliği vardır. Jantınıza gelebilecek herhangi bir darbe ya da başka bir nedenle zarar görmesi durumunda zarar gören parçanın değiştirilebilmesi mümkün. Bu çok parçalı jantlar her tip araçta kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Yanlış jant seçimi nelere neden olur?

  • Balans ayarının tutmamasına neden olarak tehlikeli sürüşe yol açar.
  • Aracı yolda savurur.
  • Aracın titremesine, araç içi konforun düşmesine neden olur.
  • Fazla gürültü çıkarır.
  • Tekerlekler kendi performansına ulaşamadığı için yakıt tüketimi artabilir.
Euro.Message madebycat