Araçlarımızın İlk Günkü Gibi Kalması İçin Yapmamız Gerekenler? - 10 NUMARA FIAT
Araçlarımızın İlk Günkü Gibi Kalması İçin Yapmamız Gerekenler?

Araçlarımızın İlk Günkü Gibi Kalması İçin Yapmamız Gerekenler?

Hayaliniz kurduğunuz araca nihayet sahip oldunuz? Onunla yolların tozunu attırmak istiyor ama başına bir şey gelmesinden de korkuyorsunuz. Bunun yanı sıra zamanı geldiğinde onu satarken de değer kaybetmesini istemiyorsunuz. Biraz dikkatli davranarak aracınızın ilk günkü gibi kalması elinizde!

1- Aracınızı doğru kullanın!

Aracınızı kullanma biçiminiz hem aracınızın ömrüne hem de yakıt tüketiminize doğrudan etki eder. Ayrıca ani bir şekilde kullanılan gaz ve fren aracınızın pedalına olduğu gibi motoruna da olumsuz etki eder.

2- Aracınıza aşırı yüklenmeyin

Aracınıza kullanım kılavuzunda belirtilen yük miktarından fazla yüklenmeyin. Belirtilenden fazla ağırlık yüklemek aracınızın aksamlarına zarar verir.

3- Motor yağına dikkat edin

Aracınızın motorunun yağını sık sık kontrol ederek, eksildiğinde yerini doldurun. Bu yolla aracınızın motor performansının ilk günkü gibi kalması kaçınılmazdır. Her 8.000-12.000 km'de bir aracınızın yağını değiştirin.

4- Aracınızı temiz tutun!

Aracınızı düzenli olarak yıkayın ya da yıkatın. Düzenli olarak yapılan iç ve dış temizlik ile aracınızın her zaman ilk günkü gibi görünmesini sağlarsınız. Pasta cilasını da ihmal etmeyin, hatta pasta cila yapmayı öğrenin.

5- Onu koruyun

Aracınızı kullanmadığınız zamanlarda üzerini kılıfla örterek, uygun bir yere park edin. Aracınızı deposu dolu bir şekilde bırakın.

6-Lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin

Lastiklerinizin hava basıncının olması gerekenin altına düşmesi yıpranmalara dolayısıyla aracınızın performasının düşmesine sebep olurken; aksamlarını aşındırarak aracınızın ömrünü kısaltır.

7- Orijinal parçalar kullanın!

Kaza durumunda ya da parça değiştirmeniz gerektiği zamanlarda mutlaka orijinal parçalar kullanılmasına özen gösterin. Orijinal olmayan parçalar aracın değerini düşürmesinin yanı sıra kullanım ömrü üzerinde de olumsuz etki yaratacaktır.

8- Göstergelere dikkat!

Aracınızda yolunda gitmeyen bir şeyler varsa göstergeler sizi mutlaka uyaracaktır. Arabanızın ön panelinde bulunan gösterge ışıklarına dikkat etmek birçok soruna kısa zamanda müdahale etmenizi sağlar.

9- Aylık bakımını ihmal etmeyin!

Tüm bunları yapmanızın yanı sıra aracınızın aylık bakımını asla ihmal etmeyin. Bakım zamanı geldiğinde yetkili servise götürerek aracınızın bakımlarını mutlaka yaptırın.

Euro.Message madebycat