Yaz Aylarında Sürüş Güvenliği İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir? - 10 NUMARA FIAT
Yaz Aylarında Sürüş Güvenliği İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yaz Aylarında Sürüş Güvenliği İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kış aylarının sürüş güvenliği açısından en tehlikeli mevsim olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yapılan araştırmalar, yaz aylarında tehlikeli kazaların daha çok olduğunu gösteriyor. Yol çalışmalarının artması, tatil zamanları tıkanan trafik gibi pek çok durum buna neden oluyor. Peki yaz aylarında güvenli sürüş için nelere dikkat etmek gerekir? İşte bazı ipuçları:

1- Yaz lastiği kullanın, lastiklerinizi kontrol ettirin

Yazın güvenli araç kullanmak ve aynı zamanda yakıttan da tasarruf etmek için yaz lastiğine geçmek gerekir. Sıcak havalarda yaz lastikleri ile yapılan Abs frenlemesinde fren mesafesinin kısaldığı unutulmamalıdır. Yaz aylarında lastiklerinizin basıncını en az ayda bir defa ve her uzun yol öncesi mutlaka kontrol ettirmeyi unutmayın.

2- Tatile giderken aracınızı kapasitesinden fazla yüklemeyin

Yaz ayları deyince akıllara tatil geliyor. Kendi aracınızla ailece tatile çıkarken aracınızı gereğinden fazla yükleyerek gezinizi riske atmayın. Aracınızın kullanma kılavuzunda yazan maksimum yük miktarını aşmadığınızdan emin olun. Bagajın sadece ağırlığı değil, duruşu da son derece önemli. Bagajınız sürüş sırasında görüşünüzü engellememeli.

3- Güneş parlamasına dikkat

Yaz aylarında meydana gelen kazalarda, güneş ışınlarının parlaması nedeniyle sürücünün görüş netliğinin yok olması da önemli bir etken. Kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getirin.

4- Sıcaklara karşı önlem alın

Yaz sıcağında aracınızı açıkta park ettiğinizde mutlaka ön camlara güneş koruyucusu kullanın. Çocuklarınızı ve evcil dostlarınızı asla aracınızda yalnız bırakmayın. Sıcak günlerde aracınızda mutlaka içme suyu bulundurun.

5 - Yaz alerjilerine karşı önlem alın

Alerji nedeniyle sürücünün gözlerinin akması, sürekli hapşırması, nefesinin tıkanması son derece risklidir. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa, sürüş güvenliği açısından yaz alerjilerine karşı önlem almayı ihmal etmeyin. Aracınızı havalandırın, hava filtrelerini temiz tutun. Nem tutmayan ve kolay temizlenebilen paspaslar kullanın.

6- Şiddetli yaz yağmurlarına dikkat edin

Yazın aniden bastıran şiddetli yağmurlarda çok kısa sürede yol kayganlaşabilir, böylesi durumlarda aracınızı çok dikkatli kullanmalısınız.

7- Yazın sayıları artan motosikletli ve bisikletli sürücülere dikkat edin

Yaz aylarında yollarda bisiklet ve motosikletli sürücülerle daha sık karşılaşabilirsiniz. Kazalara sebebiyet vermemek için aradaki mesafeye ve yol paylaşımına dikkat etmek gerekir.

Keyifli ve güvenli yolculuklar dileriz.

Euro.Message madebycat