Güneş ya da sıcak çarpmasına karşı alınacak önlemler - 10 NUMARA FIAT
GÜNEŞ YA DA SICAK ÇARPMASINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Güneş ya da sıcak çarpmasına karşı alınacak önlemler

Yaz aylarında en sık rastlanan sağlık sorunları arasında kuşkusuz ki güneş ya da sıcak çarpması geliyor.

Vücut sıcaklığının 41,1 dereceyi aşmasıyla ortaya çıkan bu durumdan en çok çocuklar, yaşlılar ve tansiyon gibi kronik hastalıkları olanlar etkileniyor. Eğer önlem alınmazsa ciddi sonuçlara yol açabilecek sıcak ve güneş çarpmasını ciddiye almak son derece önemli. Yaz sıcaklarından olumsuz etkilenmemek için alınacak önlemler ise şöyle:

1- Giysilere ve aksesuarlara dikkat!

Yaz aylarında sıcaktan korunmak için özellikle açık renk giyinmek gerekiyor. Giysiler vücudu sıkmamalı, bol ve rahat olmalı. Ayrıca buharlaşmaya engel olan naylon gibi sentetikler yerine pamuklu, keten, bambu gibi nefes alan doğal kumaşları seçmek de son derece önemli.

Geniş kenarlı hafif şapkalar ve gerektiğinde şemsiye kullanmak, UV korumalı güneş gözlükleri takmak; ayrıca hafif ve açık ayakkabılar giymek de tavsiye edilen önlemler arasında yer alıyor.

2- Ekstra su için!

İster kapalı yerde olun, isterseniz açık havada olun, yaz aylarında normalden daha çok su içmeye özen göstermelisiniz. Su içmek için susamayı beklemeyin. Yetişkin bir insanın günde en az 8 bardak su içmesi gerekiyor. Yaz aylarında bu miktarı biraz daha artırmanız tavsiye ediliyor.

Ayrıca vücudun soğumasına engel olan alkollü içecekleri de yaz aylarında almamak gerekiyor. Ayran, soda, mineralli su gibi içecekler de yaz aylarında vücudun elektrolit dengesini sağlamak için öneriliyor.

3- Hafif yiyecekleri tercih edin

Yaz sıcaklarında vücudu yoracak ağır kızartmalar, çok yağlı besinler ve tatlılar yerine haşlama, ızgara, buğulama yöntemiyle pişirilmiş yemekleri tercih etmek gerekiyor. Yaz aylarında taze meyvelere ve sebzelere sofranızda daha çok yer açın.

4- Kendinizi fiziksel olarak zorlamayın

Yaz aylarında kendinizi fiziksel olarak zorlamamaya, ağır egzersizler yapmamaya özen gösterin. Çalışırken sık sık mola vererek vücudunuzu dinlendirmeyi ihmal etmeyin.

5- Mecbur kalmadıkça tehlikeli saatlerde dışarıya çıkmayın

Sabah 10:00 ve öğleden sonra 15:00 arasında dışarıya çıkmayarak kendinizi aşırı sıcak saatlerden koruyabilirsiniz. Toplantılarınızı ve iş görüşmelerinizi bu saatlerin dışına almaya özen gösterin.

6- Asla çocuğunuzu arabada bırakmayın!

Hiçbir zaman çocukları arabada bırakmamak gerekiyor. Ama özellikle yaz aylarında bu konu daha da ciddi bir hal alıyor. Aracın içinin yaz aylarında dışarıya göre çok daha fazla ısınacağını sakın unutmayın!

Euro.Message madebycat