Direksiyon Başında Sakin Kalmanın Sırları - 10 NUMARA FIAT
DİREKSİYON BAŞINDA SAKİN KALMANIN SIRLARI

Direksiyon Başında Sakin Kalmanın Sırları

Direksiyon başındayken sinirlenmek hem sağlığa zararlı, hem de sürüş güvenliğini tehlikeye atan bir davranış biçimi! Sakin araba kullanarak yolculuğunuzu keyifli geçirebileceğinizi ve kaza yapma riskini azaltabileceğinizi unutmamalısınız. Peki ama nasıl? Aslında trafik yoğunluna ve başka sürücülerin yaptıkları hatalara rağmen araç kullanırken sinirlenmemek hiç de zor değil, işte bazı ip uçları:

Kötü araba kullanan sürücülerin davranışlarını üzerinize alınmayın

O an yaşadıkları ruh hali nedeniyle, ya da gerçekten başaramadıkları için kötü araba kullanan sürücülerle her zaman karşılaşabilirsiniz. Ama unutmayın ki trafikteki diğer sürücüler, sizi kızdırmak için böyle davranmıyorlar! Beklenmedik bir yanlış davranışla karşılaştığınızda, içinizden "kötü araba kullanmak onların sorunu, ben sakin kalmayı tercih ediyorum" diyerek derin derin nefes almayı deneyin.

Empati kurun

Yanlış bir davranışla karşılaştığınızda, sinirlenmeden önce kendinizi o kızdığınız sürücünün yerine koymaya çalışın. "Acaba neden yola konsantre olamıyor", "Belki de bir hastaya yetişmek için bu kadar hızlı araç kullanıyor" gibi düşünceler sizi sinirlenmekten kurtarır. Negatif düşüncelerinizi değiştirerek öfke kontrolünü daha kolay sağlayabilirsiniz. Unutmayın; sizde aynı hatayı yapabilirsiniz, ya da zaten defalarca yaptınız!

Diğer sürücülerin size saygılı olmasını beklemeyin

Eğer şerit değiştirmek istediğinizde diğer sürücülerin size her zaman yol vereceği, her zaman dikkatli araba kullanacakları, araçlarında yüksek sesle müzik dinlemeyecekleri, gereksiz yere kornaya basmayacakları gibi saygılı davranışlar beklerseniz, trafikte hayal kırıklığına uğrarsınız. Bu durumda da sinirlenmeniz kaçınılmaz olur. Oysa beklentilerinizi düşük tutup diğer sürücülerin kaba davranışları olabileceğini kabul ederseniz, yani gerçekçi olursanız, ortada sinirlenecek bir şey de kalmaz!

Öfkeli araç kullanmanın sonuçlarını aklınızdan çıkarmayın!

Öfkeliyken stres seviyesi artar, kalp atışları hızlanır, kan basıncı yükselir. Öfke sonucunda tartışma ya da kavga çıkabilir. Hatta öfkeli araba kullanmanın sonucunda kazalar oluşabilir, maddi kayıplar yaşanabilir. Trafik siciliniz bozulabilir. Hapse girebilir, hatta can kayıplarına bile sebep olabilirsiniz! Bütün bu kötü sonuçları yaşamamak için öfkelenmeye başladığınızı hissettiğiniz anda derin derin nefes alın, olası kötü sonuçları düşünerek öfkenizi bastırmak için bilinçli olarak çaba gösterin.

Sakin araç kullanmanın faydalarını unutmayın!

Sakin araç kullanmanın faydaları saymakla bitmez. Örneğin kendinizi daha mutlu hissedersiniz, daha az stres olursunuz, daha huzurlu olursunuz. Dolayısıyla yolculuktan ve araç kullanmaktan keyif alırsınız. Üstelik sakin araç kullanmak kaza riskini azaltır.

Euro.Message madebycat