Aracımızı Bahara Hazırlayalım - 10 NUMARA FIAT
ARACIMIZI BAHARA HAZIRLAYALIM

Aracımızı Bahara Hazırlayalım

Nasıl ki evlerimizi özel bir temizlikle bahara hazır hale getiriyorsak, soğuk ve zorlu kış koşullarında yıpranan araçlarımızı da bahara hazırlamamız gerekir. Üstelik araçlarımıza zamanında yapacağımız bahar bakımı sayesinde, ileride doğabilecek ciddi sorunları da engellemiş oluruz. İşte aracımızı bahara hazırlarken yapmamız gereken bazı kontroller:

1- Tekerlek hizalama kontrolü

Düzgün hizalanmış tekerlekler, aracın düzgün çalışması için oldukça önemlidir. Üstelik bu sayede tekerleklerin kullanım ömrü de uzamış olur. Direksiyonu ortaladığınız halde aracınızla düzgün gidemiyorsanız, ya da aracınızın sürekli bir tarafa çekildiğini hissediyorsanız, bu konuyu servise bildirmeyi ihmal etmeyin. Bahara girerken aracınızın tekerlekleri düzgün olmalıdır.

2- Lastik sırtı kontrolü

Lastikleriniz zorlu kış koşularında yıpranmış olabilir. Bu nedenle bahar aylarında lastik sırtlarında aşınma olup olmadığını kontrol ettirmeyi ihmal etmemelisiniz.

3- Akü kontrolü

Soğuk kış günleri araçların aküsüne zarar verebilir. Özellikle de kış ayları sert geçen iç bölgelerimizden birinde yaşıyorsanız, bu sorunla daha sık karşılaşabilirsiniz. Bahar aylarında motorunuzu çalıştırırken sorun yaşamamak için akünüzün dolu olduğundan emin olmalısınız.

4- Frenlerin kontrolü

Bahar aylarında yapılacak önemli bir kontrol de frenlerdir. Fren yaparken arabadan çok gürültü çıkıyorsa bir sorun var demektir. Zaman zaman fren balatalarını kontrol etmeli, kapsamlı bir inceleme için ise servisinize danışmalısınız.

5- Hava filtresini değiştirin

Kış aylarında çamur, yağmur gibi nedenlerle tıkanması muhtemel olan hava filtresini bahar aylarında değiştirmekte fayda var. Yakıt filtreniz yakıtı tamamen yakacak düzeyde oksijen sağlayabilmelidir.

6- Sileceklerin kontrolü

Kış aylarında sık kullanılmaktan silecekleriniz yıpranmış olabilir. Bu nedenle sileceklerinizi kontrol etmeli, gerekirse değiştirmelisiniz.

7- Temizlik

Bahar aylarına girerken yapacağınız bir diğer hazırlık ise elbette bahar temizliği olmalıdır. Baharın tazeliğini aracınızda da hissetmek için aracınızın içini vakumlu süpürgeyle güzelce temizleyin. Muhtemelen kış boyunca soğuk havaları bahane ederek ertelediğiniz için, arabanızda epeyce kir, toz ve dağınıklık birikmiş olabilir. Aracınızın içinin iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra, uygun bir deterjanla arabanızın dışını yıkayın. Ilık su ve sabunla yapacağınız sıkı bir temizlikten sonra doğal bir bezle arabanızın dışını ve camları kurulayın. Alt şasi ve tekerlekleri de yıkadığınızda arabanız artık bahara hazır demektir.

Euro.Message madebycat