Kışa Meydan Okutan Besinler - 10 NUMARA FIAT
Kışa Meydan Okutan Besinler

Kışa Meydan Okutan Besinler

Güneşin etkisini azalttığı, kendimizi yorgun hissettiğimiz bu soğuk kış günlerinde hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmek hem de içimizi ısıtmak için tezgahlarda yerini alan kış mevsiminin mucizelerini keşfedin.

Portakal: C vitamini deposu olan portakal bağışıklık sistemini güçlendirerek kış aylarının korkulu rüyası olan gribal enfeksiyonlara karşı sizleri korur. Yüksek lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlayan portakal kışın form tutmak isteyenlerin bir numaralı meyvesi olabilir.

Nar:Antioksidan denilince akla gelen ilk meyvelerden olan nar, aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkisi ile kış aylarının vazgeçilmezi. Damar tıkanıklığı oluşmasının önüne geçerek kalp damar sağlığına olumlu etki eden narın tansiyon düşürücü özelliği vardır.

Maydonoz: Maydonoz; A,C,K vitamini, demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum yönünden oldukça zengin bir besin. Günlük bir tutam maydanoz tüketerek, vitamin ihtiyacınızın çoğunu karşılamış olursunuz.

Bal Kabağı: Balkabağı olmadan sağlıklı kış besinleri listesi olamaz. Her çeşit vitamin açısından zengin olmasının yanı sıra özellikle A vitamini ve fosfor deposudur. tTatlı krizlerine sağlıklı bir alternatif olarak tükebileceğiniz balkabağı, kış ayları boyunca sizi soğuktan koruyacak her çeşit minerali barındırır.

Havuç: Hücre yenilenmesini sağlayan havuç, yüksek miktarda A vitamini içerir. Karaciğer ve göz sağlığı için de çok önemli olan havuç aynı zamanda beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olarak unutkanlığı azaltır.

Kabak: Hafif ve sindirimi kolay sebzelerden olan antikanserojen besinlerden biridir. Yüksek lifli kabak, özellikle sindirim problemi yaşayanların kış aylarında imdadına yetişecek.

Brokoli: Pek çok kişinin sevmediği brokoli A vitamini, selenyum, folik asit, demir, lif içeriğiyle kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Sindirim sistemine olumlu etkisinin yanı sıra stresi de azaltıcı etkisi vardır. Demir eksikliğinden kaynaklı kansızlığınızı gidermenize fayda sağlayan brokoli kışın üşümemek için mutlaka tüketilmeli.

Brüksel lahanası: İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur. Yüksek oranda K vitamini içeriğinden dolayı kemik hastalıkları riskini azaltır.

Taze ceviz ve fındık: Her gün bir avuç tüketerek kolestrolünüzü düşürerek kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz.

Euro.Message madebycat