Kurban Bayramı'na Özel Beslenme Önerileri - 10 NUMARA FIAT
Kurban Bayramı'na Özel Beslenme Önerileri

Kurban Bayramı'na Özel Beslenme Önerileri

Bayramlar, beslenme rutinimizin dışına çıktığımız hatta bazen aşırıya kaçtığımız günlerdir. Söz konusu Kurban Bayramı olduğunda bu birkaç günlük dengesiz beslenme hem kilo hem de sağlık problemlerine yol açabilir. Elbette sizlere et yemeyin demiyoruz ama bu sene kavurucu sıcaklara denk gelen Kurban Bayramı'nı biraz daha dikkatli geçirebilirsiniz. İşte sizlere sorunsuz ve sağlıklı bir bayram için birkaç ipucu…

Kurbanın etini dinlendirin: Uzmanlar kurban etinin mutlaka 24 saat dinlendirilmesini öneriyor. Yeni kesilen et henüz sert olduğu için pişirmede ve sindirimde sorun yaşayacağınız gibi, hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlere de yol açabilir.

Yağlı kısımları ayırın:Hayvansal yağın doymuş yağ oranı yüksektir. Bu durum kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkardığı için etin yağlı kısımlarını ayırmanız sağlınız için son derece önemli.

Sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin: Kızartma ve kavurmalar yerine haşlama ve ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin.

İyi pişirin: Hayvandaki hastalıklar etin iyi pişmemesi durumunda size bulaşabilir. Etin iyice piştiğinden emin olun.

Salata yiyin: Etin yanında mutlaka salata tüketin. Uzmanlar özellikle sirke ile aromalandırılmış salataların eti sindirme konusunda en büyük yardımcınız olacağını savunuyor.

Tatlı tercihlerine dikkat: Kurban Bayramı'nda et tüketimi arttığı için tatlıda hafif tercihler yapabilirsiniz. Tatlı tercihinizi sütlü tatlılar ya da dondurmadan yana yapın.

Su tüketimini artırın: Kurban Bayramı'nda protein tüketimi arttığı için su tüketimi önem kazanır. Sindiriminize yardımcı olması için su tüketimini artırın.

Sindiriminizi destekleyin: Günlük et tüketimini bir öğünle sınırlı tutun. Bağırsak faaliyetlerinizin düzenli bir şekilde devam edebilmesi için günde iki adet kuru kayısı tüketebilirsiniz.

Euro.Message madebycat