Boş Vakitlere Eğlenceli Hobiler - 10 NUMARA FIAT
Boş Vakitlere Eğlenceli Hobiler

Boş Vakitlere Eğlenceli Hobiler

Çalışmakla geçen uzun yıllar sonunda emekliliğinizle veya kendi işinizle hayalini kurduğunuz günlere geldiniz ancak yapacak bir şey bulamıyor hatta sıkıntıdan patlıyor musunuz? Size kalan bol vakitleri hem eğlenceli hem de faydalı hobiler ile değerlendirmeye ne dersiniz?

Oymacılık

Tarihi Anadolu Selçukluları Dönemi'ne dayanan oymacılık sanatı, Osmanlı Dönemi'nin de en önemli sanat alanları arasında gelmekteydi. Günümüzde de yoğun ilgi gösterilen bu sanat boş vakitlerinizi değerlendirmede etkili bir tercih olacaktır. Ağaç, taş veya mermer parçalarına; oyma kalemi, ıskarpela, oyma bıçakları ve çeşitli aletlerle şekil verilerek yapılan oymacılık sanatı ile zihninizi dinlendirebilir, yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilir, vaktinizi kaliteli geçirebilirsiniz. Başlangıçta ağaç üzerine oymacılık ideal tercih olacaktır. Ceviz, maun, dut, gürgen, zeytin ve gül ağacı bu sanatı icra etmek için en çok tercih edilen ağaç çeşitleri arasında geliyor. Oymacılık sanatı için belediyelerin verdiği ücretsiz kurslara kayıt olarak teknik eğitim de alabilirsiniz.

Maket yapımı

Maket yapımı boş zamanları doldurmak için benzersiz seçenekler sunuyor. Malzeme bakımından oldukça fazla materyal kullanabileceğiniz bu alanda seçim tamamen size kalmış durumda. İster ağaç-odun parçaları ister karton ister mukavva… Yaratıcılığınızı konuşturacağınız bu alanda gemi maketlerinden ev maketlerine, uçak maketinden araba maketine kadar çeşitli maketler tasarlayabilirsiniz. Üstelik bunu oldukça düşük maliyetlerle yapabilirsiniz. Bunun için evinize giren ve çöp olarak değerlendiren malzemeleri kullanmanız yeterli. Örnek olarak dondurma çubukları, eşya kolileri, kibrit kutuları, gıda kapları vb. nesneler maketiniz için benzersiz bir malzeme olabilir.

Cam sanatı

Cam, kültürümüzde önemli bir yere sahip olan materyaller arasında geliyor. Pek çok eşyanın yapımında kullanılan ve süsleme malzemesi olarak oldukça ilgi gören cam, boş vaktini değerlendirmek isteyenlerin de tercihleri arasında. Takı ve aksesuarlar, küçük biblolar, dekorasyon ürünleri ve daha birbirinden farklı şekilde ürünler tasarlayacağınız cam sanatında kendinizi bulacaksınız. Yüksek ısı ile eritilen cama özel aletlerle ve boyalarla şekil verilerek yapılan bu sanatta kısa sürede kendinizi geliştirebilirsiniz. Belediyelerin ücretsiz olarak verdiği eğitimlere veya özel cam atölyelerindeki eğitimlere katılarak bu alana adım atabilirsiniz.

Çiçek sanatı (Teraryum)

Toprakla, bağla, bahçeyle uğraşmak pek çok insanın en güzel rahatlama yöntemleri arasında geliyor. Bu noktada bu rahatlama yöntemini hobiye dönüştürebilirsiniz. Son yıllarda oldukça popüler olan çiçek sanatı, diğer bir deyişle terraryum boş vakitlerinize ilaç gibi gelecek. Çiçek sanatı ile cam fanuslar içinde kendi minimal bahçenizi oluşturabilir sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bu sanat için özel bir eğitim almanıza da gerek yok. Evinizde bulunan cam kap ve fanuslar işinizi görecektir. Bunun dışında çakıl taşları, bir miktar kömür, terarrum sanatına uygun çiçekler, torf, süslemek için kullanacağınız minik oyuncak ve şekiller bu sanata adım atmanız için yeterli olacaktır.

Euro.Message madebycat