Türkiye'nin Havası En Temiz Şehirleri - 10 NUMARA FIAT
Türkiye'nin Havası En Temiz Şehirleri

Türkiye'nin Havası En Temiz Şehirleri

Gelişen ve sanayileşmenin yüksek olduğu ülkelerde temiz bir nefes almak neredeyse imkansız hale geliyor. Hal böyle olunca büyük şehirlerde yaşayan insanlar emeklilikte deniz kenarı ya da yeşili bol yerlerde yaşamanın hayalini kuruyor. Doğaya özlemimizin git gide arttığı son dönemlerde yaşanan bir gelişme ne yazık ki hepimizi üzdü. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2017 Hava Kirliliği raporunu açıkladı.

Rapora göre Türkiye'nin birçok ili hava temizliği konusunda sınıfta kaldı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu'nun açıklamasına göre Türkiye'de 81 ilden sadece 6'sının havası temiz. Havası en temiz iller; Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale. Havası en kirli illerin başında ise İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa geliyor.

Hava kirliliğinden korunmak için;

Rüzgarı takip edin: Rüzgarın yönü gün boyunca değişiklik gösterebiliyor. Araba egzozları ve fabrika bacaları yaydıkları gazlarla havayı kirletirler. Rüzgarlar ise bu kirletici gazları taşıyan unsurdur. Bu sebeple rüzgarın otoyoldan ya da fabrikaların olduğu yönden estiğini fark ettiğimizde bulunduğumuz yerin camlarını kapatmak faydalı olacaktır.

Günün saatlerine dikkat etmek:Isınan hava ile birlikte kirletici gazlar aktif konuma geçerler. Dolayısıyla akşam üzeri saatleri havanın en kirli olduğu saatlerdir. Özellikle yaz günlerinde akşam üzeri saatlerinde dışarı çıkar ve outdoor aktiviteleri yaparız. Ancak havanın en kirli olduğu zamanlar olduğu için bunu daha geç bir saate ertelemek kirli gazlara daha az maruz kalmamızı sağlar.

Klimalarınızı doğru seçin:Evlerde ve araçlarınızdaki klima sistemlerinin yüksek verimli (HEPA) olmasına dikkat edin. HEPA filtreler dışarıdaki hava kirli dahi olsa bulunduğunuz ortamdaki partikül seviyelerini düşürür.

Euro.Message madebycat