Çocukları Okulun İlk Gününe Nasıl Hazırlamalıyız? - 10 NUMARA FIAT
Çocukları Okulun İlk Gününe Nasıl Hazırlamalıyız?

Çocukları Okulun İlk Gününe Nasıl Hazırlamalıyız?

Okula başlamak, çocuk için yeni bir sosyal çevreye girmek, birey olarak toplumda yer almak, dış dünyaya açılmaktır. Çocuklarınızı bu yeni dünyaya psikolojik olarak hazırlamak için tavsiyelerimize kulak verin!

Çocuğunuzla konuşun

Okullar açılmadan çocuğunuzu okul hakkında bilgilendirin ve okulu ziyaret etmesini sağlayın. Evden okula kadar birkaç defa birlikte gidin. Hiç bilinmeyen bir yere gitmek kadar daha kaygılı bir şey yoktur. Okula neden gideceğini ve orada neler yapacağını anlattın. Çocuğunuzla konuşun, onu dinleyin. Yeni okulu hakkındaki duygu ve düşüncelerini sorun.

Önceden tanıştırın

Okula başlamadan önce sınıf arkadaşlarıyla ve öğretmeniyle tanışmasını sağlayın. Okula birkaç arkadaş edinmiş olarak gitmesi ve öğretmenini zaten tanıyor olması kendisini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Yalnız olmayacağını belirtin

Okulun hangi saatte başlayıp hangi saatte bittiğini ona anlatın. Başlangıçta okula anne-baba tarafından getirilmesi güven duygusunu destekleyebilir. Okulda yalnız olmayacağını ve sizin onu, okul bitiminde bekleyeceğinizi ya da servise bineceğini ve evde onu karşılayacağınızı belirtin.

Onu cesaretlendirin

Okulun ilk günü olumlu olun, ayrılık anını mümkün olduğu kadar kısa tutun, onu sevdiğinizi söyleyin ve okulda güvende olacağını belirtin. Okula adaptasyon süresinin çok fazla uzamaması ve öğretmen-öğrenci ilişkisinin en kısa zamanda başlayabilmesi, sosyalleşmesi, anne-babasından bağımsız, sorunları ile baş etmeyi öğrenmesi, problem çözme becerisini geliştirebilmesi ve okula ait olma hissini kazanabilmesi için çocuğunuza güvenin ve onu cesaretlendirin.

Not bırakın

Okul çantasına onu hatırladığınızı ve okuldayken onu düşündüğünüzü belirten bir not koyabilirsiniz. Böylelikle siz yanında olmasanız da varlığınızı hissedecek ve motivasyonu artacaktır.

Geri bildirim alın

Okula başladıktan birkaç gün sonra öğretmeninden çocuğunuzla ilgili geri bildirimler alın. Alacağınız geri bildirimler ona nasıl yaklaşmanız ve bundan sonraki günlerde nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda size ışık tutacaktır.

Euro.Message madebycat