Temiz Bir İş Fikri: Çamaşırhane Açmak - 10 NUMARA FIAT
Temiz bir iş fikri: Çamaşırhane açmak

Temiz Bir İş Fikri: Çamaşırhane Açmak

Sermayesi olan ve ne işe yatırım yapsam diye düşünenleri tertemiz bir sektör ile tanıştırmak istiyoruz; çamaşırhane. Yoğun çalışma temposu ve zamansızlık yüzünden birçok insan tarafından tercih edilen çamaşırhaneler yeni yatırımcılar için de kazanç kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Gelin bu sektörü birlikte inceleyelim.

Çamaşırhanede hangi hizmetler verilir?

Çamaşırhanede çamaşır yıkama ve kurutma işlemi esas olmak üzere ütü hizmetinin de verilmesi müşterilerinizin sizi tercih etme sebebidir. Beyaz yakalı olarak tabir edilen ofis çalışanları daima temiz ve ütülü kıyafetler giymek zorundadır ancak birçok insanın ütü yapmaya zamanı ya da sabrı yoktur. Çamaşır yıkama hizmetinin yanında ütü hizmeti de vermeniz sizin için oldukça karlı olacaktır.

Çamaşırhane için yer belirlerken nelere dikkat edilmelidir?

Çamaşırhanenin yerine karar verirken stratejik bir noktada olmasına dikkat etmek gerekir. Çamaşırhane açmak için özellikle çalışan ve öğrencilerin yoğun olduğu bölgeler tercih edilmelidir. Ailelerin yaşadığı lokasyonlar yerine daha çok bu kesimin oturduğu yerler ideal olacaktır. Ayrıca otel ve hastane yakınları da çamaşırhaneler için oldukça karlı bölgelerdir.

Çamaşırhane için gerekli ekipmanlar nelerdir?

Çamaşırhane için yerinizi belirledikten sonra gerekli ekipmanları satın almanız gerekmektedir. Yüksek devirli yıkama ve sıkma makinası, çamaşır kurutma makinası, kurutmalı silindir ütüler, kuru temizleme makinası, ütü masaları, askılar, buhar kazanı, temizleme sıvıları bir çamaşırhanenin demirbaşlarıdır. Bu ekipmanlar başta maliyetlidir ancak dilerseniz piyasada ikinci el ve temiz kullanılmış ekipmanlar da bulmak mümkün.

İyi bir çamaşırhanede bulunması gereken fiziki şartlar nelerdir?

İyi bir çamaşırhane yeterince aydınlatılmış olmalıdır. Havalandırma sistemi de önemli bir unsurdur. Tavanı yüksek olan ve çabuk kuruyan zemine sahip mekanlar çamaşırhane için oldukça uygundur. Çamaşırhane ekipmanları büyük olduğu için rahatlıkla sığabilecek büyüklükte olması gerekmektedir.

Ekibinizi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

Ekibinizi oluştururken öncelikle kişisel temizliğine önem veren işinde tecrübeli kişileri tercih edin. Çamaşırhanelerde çalışan personelin ekip çalışmasına uygun, sorumluluklarını bilen ve verilen görevi tam zamanında yerine getiren kişilerden olmasına dikkat etmek müşteri memnuniyetini sağlamak için oldukça önem taşır.

Euro.Message madebycat