Tedarikçi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? - 10 NUMARA FIAT
Tedarikçi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tedarikçi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi sektörde olursanız olun ticaretin altın anahtarı en doğru tedarikçi ile çalışmaktır. En iyi tedarikçi, müşterilerinin seçimini karşıyan ve aşan tedarikçilerdir. Tedarik ettiğiniz ürünün kalitesi ve devamlılığı, sadık bir müşteri kitlesi yaratmakta en büyük destekçinizdir. Peki işletmeniz için bu kadar önemli olan ürünlerinizi tedarik ederken dikkat etmeniz gerekenler neler?

Güvenilir olmalı: Tedarikçinizin güvenilir olması çok önemlidir. Zira tedarikçiniz işlerinizin durmasına sebep olursa müşterilerinizin de işleri durur.

Süreci iyi yönetmesi:Tedarikçinizin sipariş ettiğiniz ürünü arzu ettiğiniz kalitede size en kısa sürede ulaştırması gerekir.

Fiyat/ performans oranı: Tedarikçinizin size sunduğu ürün veya hizmeti arasında doğru orantı olmalıdır. Kaliteli ama en uygun fiyatlı ürünü size sunabilmeli.

Açık olmalı: Tedarikçi firmanız teslim zamanları konusunda size dürüst bir şekilde gerçekçi tarihler vermeli, sizi zor durumda bırakmamalıdır.

Deneyimli olmalı: İstenilen hizmeti sağlayabilmek için deneyim çok önemlidir. Tedarikçinin deneyimli olup olmadığını öğrenmenin yolu iş yeri ziyaretleri yapmak ve diğer firmalarla görüşme yaparak bilgi toplamaktır.

Finansal durum: Tedarikçinizin finansal durumu çok önemlidir. Verdiği fiyatların alıcı ve kendisi açısından tutarlı ve makul olmalı çünkü finansal durumu zayıf tedarikçilerde fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Euro.Message madebycat