Keyifli Bir İş Kolu: Güvercin Çiftliği - 10 NUMARA FIAT
Keyifli Bir İş Kolu: Güvercin Çiftliği

Keyifli Bir İş Kolu: Güvercin Çiftliği

Güvercin yetiştirmek bir hobi olmaktan çıkıp bu hobiye hizmet eden bir sektöre dönüştü. Güvercin tutkunlarının uğruna ihalelere girerek satın aldıkları güvercinleri yetiştirmek de bol kazanç getiren iş kollarından biri. Bu noktadan yola çıkarak güvercin çiftliği kurmak isteyenler için merak edilenleri araştırdık.

Altyapı hazırlamak

Güvercin işini enine boyuna tarttınız ve bu işe girmeye karar verdiniz. İşe ilk olarak tesis için alt yapı oluşturmak yani tesisi kurmaktan başlayabilirsiniz. Bir güvercin çiftliğinde en önemli unsur kafeslerdir. Tüm güvercinlerin bir arada yaşadığı birleşik kafes sistemleri yerine ayrı kafesleri tercih etmeniz hem sizin hem de güvercinleriniz için iyi olacaktır. Ayrı kafeslerde hastalıkların yayılması ve melezleme gibi sorunlarla karşılaşma olasılığını düşürürsünüz. Ayrı kafesler maliyetli olabilir ama uzun vadede özellikle bu durumların kontrol altına alınması açısından avantajlıdır.

Kaliteli ırk seçimi

Kaliteli ırk demek aynı zamanda başarı demek. Ancak bu işte yeniyseniz ilk etapta çok pahalı ırklarla işe girmemenizi öneriyoruz. İlk önce biraz daha düşük bütçeli ırklarla başlayabilir, zaman geçtikçe istediğiniz verimi ve başarıyı elde ediyorsanız pahalı ırklara yatırım yapmaya yönelebilirsiniz.

Bakım ve tedavi

Tabii ki bu canlıların sağlığından ve bakımından siz sorumlusunuz. Güvercinlerinizin bakım ve tedavilerini ihmal etmemeli, rutin kontrollerini yaptırmalı aynı zamanda kafes temizliğine de özen göstermelisiniz. Güvercinler narin hayvanlar oldukları için periyodik bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Ayrıca hastalıktan korumak için kafeslerde ısı yalıtımı yapılması çıkacak ekstra masraflara karşı önlem alır.

Pazarlama

Güvercinleriniz çoğaldı ve büyüdü. Sıra geldi en kritik kısma; pazarlama. Bu konuda yetiştiricilerle iletişim kurmak yapılacak en iyi hamle. Güvercin yetiştiricilerinin etkileşimde bulundukları kulüpler, sosyal medya kanalları ve derneklere üye olarak onlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kendinizi ve ırklarınızı doğru bir şekilde onlara anlatmak pazarlama alanında size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca internet ve gazete reklamlarından da faydalanmanız mümkün.

Euro.Message madebycat