Son Dönemlerin En Merak Edilen Konusu: Esnaf Kefalet Kredisi - 10 NUMARA FIAT
Son Dönemlerin En Merak Edilen Konusu: Esnaf Kefalet Kredisi

Son Dönemlerin En Merak Edilen Konusu: Esnaf Kefalet Kredisi

En köklü meslek dallarından biri olan esnaflık, son dönemlerde pazarın büyümesi ve rekabetin artmasıyla zor mesleklerden biri haline dönüştü. İşletmesi zor durumda olan ve nakit sıkıntısı çeken esnaflar da çareyi banka kredilerinde aramaya başladı ancak yükselen faiz oranları ise esnafın en büyük sıkıntısı. Bu durumda olan esnafın derdine çare ise esnaf kefalet kredisi oluyor. Esnafları desteklemek ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak için planlanmış olan bu kredi ile ilgili merak edilenleri araştırdık.

Esnaf kefalet kredisi çeşitleri

İşletme kredisi: En çok başvurulan teşviklerdendir. İşletmelerin araç gereç, kurulum, malzeme gibi ana ihtiyaçlarını karşılaması için verilir. Vade süresi 1-5 sene arası değişebilir.

İskonto kredisi:İskonto kredisi İndirimli kredi olarak da bilinir. Genellikle küçük ihtiyaçları gidermek için kullanılan bu kredi sıkıntılı günler geçiren esnafların yüksek faizli banka kredileri yerine ilk tercihi olmalıdır.

Tesis kredisi: Genellikle işletmelerin araç gereç modernizasyon ihtiyaçları için tesis kredisi başvurusunda bulunurlar. Teminat olarak ipotek, kooperatif kefaleti, işletme rehini, sigorta kabul edilebilir. Ayrıca şoför edindirme kredisi, servis ve kamyonet aracı yenileme kredisi de desteklenen kredi çeşitlerindendir.

Esnaf kefalet kredisi başvuru şartları

  • Esnaf ve sanatkar olmak,
  • En az bir yıldır esnaflık yapıyor olmak,
  • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmak,
  • Kefalet veren kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste iş yerinin bulunması ya da ikamet etmek,
  • Birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri ile ortak olmamak,
  • Vergi borcunuzun bulunmaması ve banka kredi notunuzun yüksek olmasıdır.

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır?

Başvuru koşullarına uygun olan kişiler bağlı bulundukları esnaf kooperatifine yazılı olarak başvuruda bulunmalıdır. Dilekçeyle yapılan başvuru sonrasında Kooperatif yönetim kurulu kredi talebinde bulunan kişiyi ve ortağını değerlendirir ve ne kadar kredi vereceğini tespit eder. Esnafın geçmiş dönem ekonomik faaliyetlerini inceler ve talep ettiği finansmandan doğacak yükümlülükleri yerine getirip getiremeyeceğini saptar. Başvuruyu değerlendiren sonra 15 gün içerisinde sonucu esnafa bildirir. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişi adına kooperatif, anlaşmalı bankaya gerekli bilgileri iletir. Bankanın da incelemesi sonucunda onay verilirse kişi krediyi almaya hak kazanır.

Euro.Message madebycat