Bal Gibi Bir Sektör: Arıcılık - 10 NUMARA FIAT
Bal Gibi Bir Sektör: Arıcılık

Bal Gibi Bir Sektör: Arıcılık

Son yılların en popüler iş kollarından biri şüphesi ki arıcılık. Meşakkatli bir iş olmasına karşın getirisi yüksek olması yatırımcılar için cazibe unsuru. Başlangıç için büyük bir bütçe istemeyen arıcılık, aynı zamanda pazarlama sorunu yaşanmayan bir sektör. 4 mevsimin birden yaşandığı ülkemiz de arıcılık faaliyetleri için gayet uygun. Girişim uzmanlarına göre bal pazarı önümüzdeki yıllarda ciddi büyüme potansiyeline sahip, üstelik devlet de girişimciyi destekliyor. Peki, bu sektöre adım atmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

Arıcılık nasıl yapılır?

Arıcılığa başlamadan önce arıcılıkla ilgili teorik bilgiler edinmeniz açısından konu ile ilgili yazılmış kitapları okumak ya da videoları izlemek sizin için iyi olacaktır. Arıcılık yapmak isteyenler öncelikle bu iş için en doğru bölgeyi seçmelidir. Arıcılık nasıl yapılır öğrendikten sonra işe 3 kovan ile başlayabilirsiniz. En sağlıklı yöntem bulunduğunuz bölgedeki arıcılardan temin edeceğiniz fenni kovan ile işe başlamaktır. Bu tür kovanlar ilk defa arıcılık yapacak kişiler için idealdir. Arıcılığa başladığınız ilk dönemde çevrenizdeki tecrübeli aracılara fikir danışmanız sizin için iyi olacaktır.

Arılığımı nereye kurmalıyım?

Arılar ürkek canlılar olduğu için kovanlarınızı mümkün olduğunca sessiz ve sakin yerlere bırakın. İşlek yol kenarları arılar için uygun değildir çünkü trafikte seyreden araçlara çarpıp ölebilirler. Suni petek ve şeker fabrikaları gibi asit ve benzeri maddelerle uğraşan tesislerden de uzak olunmalıdır. Arılarınızı kuytu, sakin ve rüzgardan uzak bir bölgeye bırakın. Arılarınız sabah güneşinden birkaç saat faydalanmalı ancak akşama kadar da güneşe hiçbir şekilde maruz kalmamalıdır.

Kovan seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Fenni kovanınızı alırken ilk olarak içine bakmalısınız. Arıların genç ya da yaşlı olup olmadığına, kuvvetine ve en önemlisi de kovanın içerisinde kraliçe arının bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. 5-6 çerçeve kaplanmış ve en az 3 çerçevesinde yavru varsa mükemmel kovanı bulmuşsunuz demektir. Kovan alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kovanı uzak bir bölgeden almanız. Çünkü yakın mesafeden alırsanız arılar eski alıştıkları yere gidebilirler. Kovanı taşırken serin saatleri tercih etmelisiniz. Taşıma sürecinde arıların havasız kalmamasına ve güneşten etkilenmemesine dikkat edin.

Dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Öncelikle sakin davranmanız gerekiyor. Her işte olduğu gibi arıcılıkta da altın kural sabırlı olup, acele etmemek. Aldığınız fenni kovanın inceliklerine hakim olmadan kesinlikle kovan sayınızı artırmaya çalışmayın. Bulunduğunuz bölgede çiçeklerin bol olduğundan emin olun. Bu yüzden başlamadan önce çevreyi iyice araştırın.

Arıcılık yapmak isteyenlere tavsiyeler

Arıcılık çok zevkli bir iş olmasının yanında çok da yorucu bir iştir. Arıcılığı severek yapmanız gerekir. Eğer arılarla uğraşmaktan hoşlanmıyorsanız arıcılığa başlamamalısınız. Arıcılık yaparken amacınız fazla bal almak yerine saf bal almak olsun. Arıcılık faaliyetinde bulunurken sürekli kendiniz geliştirmeye çalışın. Arıcılıkla ilgili yeni çıkan yöntemleri araştırıp arılarınıza uygulayabilirsiniz.

Euro.Message madebycat