Adım Adım KOSGEB - 10 NUMARA FIAT
Adım Adım KOSGEB

Adım Adım KOSGEB

Kendi işinizin patronu olmak istiyorsunuz ama bütçeniz bunun için yeterli değil mi? Eğer projeniz parlaksa KOSGEB hibe ve destek kredilerinden yararlanarak hayata geçirebilirsiniz. Öncelikle KOSGEB'in ne olduğunu açıklamakta fayda var. KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yönetiminde olan bir devlet kurumudur. İşsizlik seviyesini en alt seviyeye indirmek ve ülke ekonomisini canlandırmak KOSGEB'in temel prensipleri arasında gelmektedir. Hibe kredi ve sıfır faizli kredi desteği ile siz de hayallerinize bir adım yaklaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1-Eğitim

KOSGEB hibe veya girişimcilik kredisinden faydalanabilmek için öncelikle uygulamalı girşimcilik eğitimi almanız gerekli. Bunun için bağlı olduğunuz ilde en yakın İŞ-KUR şubesine kayıt olmanız ve Halk Eğitim Merkezi'nin düzenlediği Girişimcilik Eğitimi'ne başvurmanız yeterli. Yaklaşık 15 gün ve 70 saat sürecek olan bu eğitimde iş yeri projesi hazırlama, iş yeri yönetimi ve işletmeciliği hakkında bilgi sahibi olacak ve eğitim sonunda KOSGEB Girişimcilik Sertifikası alacaksınız.

2-İş Planı

İşletmeniz için iş planınızı hazırlamanız ve bu planda işletmenizin faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgi vermeniz gerekiyor. Etkili bir iş planı için KOSGEB'in anlaşmalı olduğu ve ücretsiz himet veren KOSGEB Danışmanlık Ajansı'na başvurabilirsiniz.

3-Destek Başvuru Süreci

İş planınızı hazırladıktan sonra destek başvurunuzu, iş planı ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili KOSGEB birimine yapmanız gerekir. Başvurunun ilk aşaması internet üzerinden yapılmaktadır. KOSGEB internet sayfasından "Yeni Girişimci İlk Başvuru" sayfasına girerek kullanıcı adı ve şifresi alarak kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra başvuru formunu açık ve anlaşılır şekilde doldurmanız gerekir. Sonrasında başvuru formunun çıktısı ve diğer belgelerle (İmza beyannamesi destek kapsamında satın alınacak veya alınan makine teçhizat, yazılım, ofis donanımı için proforma faturalar/fiyat teklifleri, faturalar vb belgeler) birlikte KOSGEB Müdürlüğü'ne teslim etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz eksiksiz ise değerlendirilmek üzere Kurul'a sevk edilecektir.

4- Veritabanına Kayıt

Kurul tarafından iş planınız değerlendirilmiş ve hibe ve kredi talebiniz olumlu sonuçlanmışsa very tabanına kayıt yapmanız gerekir. KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini KBS-KOSGEB Bilgi Sistemi üzerinden yapmalısınız. Kayıt olduktan sonra KOBİ Bilgi Dokümanı ve diğer ekleri yine KOSGEB Müdürlüğü'ne teslim etmelisiniz. Bundan sonraki işlemleri yeni aldığınız kullanıcı adı ve şifresi ile takip edebilirsiniz. Son olarak Taahhütname vererek destek sürecini başlatabilirsiniz. Taahhütnameye KBS-KOSGEB Bilgi Sistemi sayfasından Yeni Girişimci Desteği sekmesini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kaşe ve imzanızla taahhütnameyi onaylayıp KOSGEB Müdürlüğü'ne teslim etmelisiniz.

5-Kendi İşinizin Patron Olmaya Hazırlanın!

Girişimcilik Eğitimi, İş Planı, Başvuru Sürecini ve onay sonrası Veritabanına Kayıt işlemini gerçekleştirdiyseniz kredi veya hibe kazanmaya hak kazanmışsınız demektir. Bu süreci oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifresi ile takip edebilirsiniz.

Hayallerinize ulaşmanız dileğiyle…

Euro.Message madebycat