İşini Geliştirmek İsteyen Küçük İşletme Sahipleri İçin Tavsiyeler - 10 NUMARA FIAT
İŞİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN KÜÇÜK İŞLETME SAHİPLERİ İÇİN TAVSİYELER

İşini Geliştirmek İsteyen Küçük İşletme Sahipleri İçin Tavsiyeler

İster 1000 kişilik işletmeniz olsun, isterse 3-4 kişilik küçük ekibinizle işlerinizi yürütün; iş hayatının değişmeyen kuralı "sürekli iyileştirme" gerekliliğine uymak durumundasınız. Çünkü işler iyileştirilmezse, kötüye doğru gidiş kaçınılmaz olabilir. Peki ama ne yapmalı? Alacağınız çok zor olmayan önlemlerle küçük işletmenizi daha iyiye doğru geliştirebilirsiniz.

1- Her ne kadar muhasebeci ile çalışsanız da, siz yine de defter tutmaya devam edin

Elbette resmi işlerinizi profesyonel bir muhasebeciden yardım alarak yapmak durumundasınız. Ama günlük olarak bir deftere gelirlerinizi ve giderlerinizi yazdığınızda, işinizi daha iyi kontrol etme imkanı bulursunuz. Yazmak, günün bir bakıma muhasebesini yapmak demektir. Bu alışkanlık, harcamalarınızı kontrol etme konusunda ve işinizi geliştirme konusunda size ilham verecektir.

2- Kendinize hedefler belirleyin

Hedef belirlemek, işte başarılı olmanın temel kurallarından biridir. Hatta bunu yazılı olarak yapabilir, hedeflerinize ulaşmak için yaptığınız planlarla; işinizi geliştirecek adımları çok daha kolay atabilirsiniz.

3- Düşük bütçeli pazarlama araçlarından yararlanın

Pazarlama araçları yeni müşteriler getirir; yeni müşterilerse işin gelişmesi için gereklidir. Bunun için çok yüksek bütçeler ayırmanız gerekmiyor. Düşük bütçeli fakat etkisi yüksek olan pazarlama taktiklerini araştırıp en iyi sonucu alana kadar bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

4- Sektörünüzde neler olup bittiğinin takipçisi olun

Bir fanus içerisinde yaşayarak işinizi geliştiremezsiniz. Dolayısıyla sektörünüzde neler olup bittiğinden, yeni gelişmelerden, yeni tekniklerden, yeni ürünlerden haberdar olmak için kendinizi güncel tutmanız gerekir. Bunun için meslek odasına kayıt olabilir, çeşitli mesleki dergileri ve yayınları takip edebilir, seminerlere ve fuarlara katılabilirsiniz.

5- Satış becerilerinizi geliştirin

Eğer satış becerilerinizi geliştiremezseniz, işinizi geliştirme konusunda başarılı olamazsınız. Dolayısıyla ister tek başınıza çalışın, isterseniz bir ekip yönetin; işinizi geliştirmek için mutlaka satış konusuna önem vermeniz gerekir.

6- Elemanlarınızın eğitimine ve motivasyonlarına önem verin

Yetenekli elemanlarınızın mesleğinizle ilgili kurslara, seminerlere, fuarlara gitmelerine ön ayak olarak, hem onların eğitimlerine ve hem de motive olmalarına katkıda bulunabilirsiniz. Bu sayede performansı artan elemanlarınız, işinizi geliştirme konusunda sizin en büyük destekçileriniz olabilir.

Euro.Message madebycat