Promosyonlar: Hangi Sektör Nasıl Promosyon Seçmeli? - 10 NUMARA FIAT
PROMOSYONLAR Hangi Sektör Nasıl Promosyon Seçmeli?

Promosyonlar: Hangi Sektör Nasıl Promosyon Seçmeli?

İşimiz Rahat, Gücümüz Fiat

Promosyon tercihinde doğru seçimi yapmak ve en yüksek geri dönüşü almak için bilinmesi gerekenler 10 Numara Fiat'lılara özel olarak bu yazıda.

Ticaret hayatında bilinirliği artırmak ve doğru şekilde çevre edinmenin önemi çoğu zaman yapılan işin kalitesinden bile önce gelir. Bu nedenle iş hayatında daha başarılı olmak ve öne geçmek isteyen herkesin başlıca tercih ettiği tanıtım yollarından bir tanesi de promosyonlardır. Çok farklı seçenek ve çeşitte gelen promosyonlar arasından seçim yapmak çoğu zaman güç bir iştir. Ancak seçimin yapılması da imkânsız değildir. Önemli olan hangi promosyonun en faydalı olacağını belirlemektir. Farklı sektörlere göre promosyon seçiminde dikkat edilmesi gereken bu püf noktaları size de iş hayatında yardımcı olabilir.

Dağıtılacak eşyanın kullanım sıklığı önemli

Promosyon olarak dağıtılacak eşyanın ne kadar sık kullanılacağına dikkat edilmesi çok önemli. Çoğu iş sahibi dağıtılacak promosyonun prestijli ve büyük olmasına önem gösterir ancak aslında promosyondan alınacak sonuç üzerinde promosyonun kendisinin etkisi çok düşüktür. Bunun yerine çok daha sık kullanılan sıradan bir promosyon daha etkili olabilir. Bunu şöyle bir örnekle açıklamak mümkün: Çok güzel ve dikkat çekici bir reklamı kimsenin görmediği bir kanalda mı yayımlamak istersiniz yoksa herkesin izlediği bir kanalda sade bir reklam yayımlamak mı? Cevap ortada: Reklam ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar iyi olur. Bu nedenle dağıtılacak promosyonun da sık görünmesi ve kullanılması çok önemli.

Kullanılan eşyanın sektörle alakasının olması

Dağıtılacak eşyanın kullanım sıklığının ardından dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise söz konusu eşyanın sektörle ilgili olmasıdır. Eğer çok fazla evrak takibi yapılan iş kollarında promosyon dağıtılacaksa buna uygun olarak kalem, zımba, kağıt tutacağı ve dosya gibi promosyonlar dağıtılabilir. Ya da bilgisayarla ilgili bir iş kolunda dağıtım yapılacaksa bu sefer de bilgisayar araç gereçleri, USB bellekler bu konuda yardımınıza koşabilir.

Renk seçimine dikkat edilmeli

Promosyon dağıtımında çoğu iş sahibi sadece firmanın adının ve logosunun yer almasını yeterli bulur ancak aslında bu pek iyi sonuç vermez. Herkesin ve her firmanın promosyon dağıttığı bir ortamda akılda kalıcı olmak için sadece firma adı ve logosu değil aynı zamanda seçilen promosyon renginin de belirleyici bir önemi vardır. Bu konuda yapılacak en mantıklı seçim promosyonun renginin alışılagelmiş ürün renginden farklı olmasıdır. Bu sayede hem dikkat çekici bir unsur ortaya çıkartılır hem de diğer promosyon dağıtan firmalardan daha farklı olunduğu vurgusu ortaya konulur.

Euro.Message madebycat