Yakıt Tasarrufu İçin Tüyolar - 10 NUMARA FIAT
YAKIT TASARRUFU İÇİN TÜYOLAR İşimiz Rahat, Gücümüz Fiat!

Yakıt Tasarrufu İçin Tüyolar

İşi rahat gücü Fiat olan 10 Numara Fiat'lılar için yakıttan tasarruf da çok kolay. Sürüş esnasında yakıt tüketimini en aza indirmek için tüyolar.

Gün geçtikçe artan akaryakıt fiyatları nedeniyle araçla seyahat etmek çoğu zaman ciddi bir mali yükü de beraberinde getirmektedir. Yakıt konusunda tasarruflu davranmak bu nedenle bütçe planlaması için özel bir öneme sahiptir. Tam depo yakıt ile en çok mesafeyi kat etmek ve yakıtı en verimli şekilde değerlendirmek için araç kullanımında uygulanabilecek çok sayıda teknik bulunmaktadır. Araç kullanırken yakıt tasarrufu yapmanın altın kuralları olarak da değerlendirilebilecek bu tüyolar sayesinde hem daha ekonomik seyahat olanaklarını keşfedecek hem de aracınızı en verimli şekilde kullanabileceksiniz.

Tasarruf Gaz Pedalından Başlar!

"Gaz pedalına yumurta varmış gibi basmak" artık halk dilinde artık çokça bilinen ve kullanılan bir deyim. Aslında bu deyim yakıt tasarrufunun da en önemli kuralını ortaya koyuyor. Gaz pedalı aracın yakıt tüketiminde kilit bir öneme sahiptir. Bu nedenle gaz pedalını dikkatli ve hassas bir şekilde kullanmak yakıt tasarrufu için olmazsa olmazlar arasında gelir. Otomobili fazla zorlamadan hızlandırmak ve mevcut hızı korumak her zaman için yakıt konusunda ciddi bir tasarruf sağlamaktadır.

Yokuş aşağı inerken gaza basmamak enjeksiyonlu araçlarda gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçer ancak kesinlikle aracın kontağı yokuş aşağı inerken kapatılmamalı ya da vites boşa alınmamalıdır. Yaygın olarak bilinen bir yanlış da vites boşa alındığında motorun yakıt tüketmeyeceği düşüncesidir. Aksine vites boşa alındığında motora yakıt girişi devam eder.

Yokuş yukarı çıkarken ise az yakıt tüketimi için yüksek viteste tam gaz yapılmaz. Aksine düşük viteste yarım ve hatta çeyrek gaz yapmak daha yüksek yakıt tasarrufu sağlar.

Çoğunlukla araçlar 90 kilometre üzerinde daha fazla yakıt tüketmeye başlar. Bu konuda yaygın olarak bilinen bir ölçüt şudur: 120 km ile giden araç 80 km ile giden araca göre yüzde 25 daha yüksek yakıt harcar.

Rölantide Isıtma Yapmayın

Motoru rölantide ısıtmak gereksiz yakıt tüketimine yol açan bir başka hatadır. Motorun çalıştıktan sonra yapacağı ilk kilometrede yakacağı yakıt rölantide çalışan motorun 3 dakikada harcayacağı yakıta eşittir.

Vites Kullanımı Önemli

Doğru vitesi yapan doğru tasarrufu da yapar. Viteslerde devir sayısına özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Vites değiştirirken motoru üst devirlere çıkartmak her zaman için fazla yakıt tüketimine yol açar. Bunun yerine motorun en verimli çalıştığı devir sayısı ve devir aralığını tutturmak daha doğru bir tercih olacaktır

Bu ana detaylar dışında yakıt tasarrufu için şunlara da dikkat edebilirsiniz:

  • Ani fren ve kalkıştan kaçının
  • Fazla ağırlıklardan kurtulun
  • Eğer hız sabitleme sistemi kullanıyorsanız sadece düz yollarda bu sistemi kullanın.
  • Yaz aylarında klimayı sadece ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda kullanın.
  • Lastiklerini hava basıncını fabrika verilerinde tutun.
Euro.Message madebycat