Kış Aylarında Sürüş Öncesi Yapılması Gereken Kontroller - 10 NUMARA FIAT
KIŞ AYLARINDA SÜRÜŞ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN KONTROLLER

Kış Aylarında Sürüş Öncesi Yapılması Gereken Kontroller

Kışın keyfini çıkarmak, yollarda problemsiz sürüşlere sahip olmak için belli başlı önlemler almak ve aracınızı kışa hazırlamakta fayda var.

Kışın keyfini çıkarmak, yollarda problemsiz sürüşlere sahip olmak için araçlarda birtakım bakımların yapılmış olması gerekmektedir. Alınan önlemler ve yapılan bakımlarla yağan karın ve yolculukların keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

V kayışı: Yaz aylarında sıcağın etkisiyle genişleyen V kayışı, özelliğini kaybeder. Bu yüzden V kayışı gererek kullanılmalıdır. Gevşek V kayışı şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatır ve aracın doğru çalışmasını engeller.

Antifiriz ölçümü: Kış gelmeden radyatördeki suyun donmasını engelleyen antifiriz kontrol edilmelidir.

Silecekler: Yağışlı havalarda hayat kurtarıcı özelliği sahip olan sileceklerin kontrolü yine kış gelmeden, yağışlar başlamadan önce yapılmalıdır. Sıcak havalarda esneme ihtimaline karşı silecekler kontrol edilmelidir.

Aydınlatma sistemi: Özellikle kış aylarında görüşün açık olması için aydınlatma sistemleri her sürüş öncesi gözden geçirilmelidir.

Motor performansı: Motor rölantisinde bir sorun olup olmadığı kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Normal havalarda iyi çalışan bir motor soğuk havalarda problem yaratabilir, bu yüzden kontrolü sağlanmalıdır.

Fren sistemi: Kış aylarında en sık yaşanan problemler arasında gelen frenleme sisteminde, fren ve debriyaj balataları her sürüş öncesi test edilmelidir.

Ateşleme sistemi: Soğuk ve yağışlı havalarda ateşleme sisteminde problem yaşamamak için önceden bakım ve ayarları yapılmalıdır. Soğuk havalarda ekstra çaba harcayan ateşleme sisteminden verim almak için bakımına özen gösterilmelidir.

Hava Filtresi: Kış öncesinde hava filtresi kontrol edilmeli, bakımı yapılmalı ve gerekirse değiştirilmelidir. Hava filtresi motora giden havayı süzdüğü için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden hava filtresi temizliğinde sprey kullanabilirsiniz. Filtreyi, temizleme spreyi ile spreyledikten sonra 15 dakika bekleyin ve soğuk su ile durulayın. Yıkama ve durulama işleminden sonra filtreyi doğal yollardan kurutmaya özen gösterin ve saç kurutma makinası vb. kullanmayın. Filtre kuruduktan sonra hava filtresi yağı ile her tarafını iyice yağlayın.

Euro.Message madebycat